Warstwa okluzyjna

Warstwa okluzyjna to termin, który spotykamy często podczas sprawdzania poszczególnych składników danego kosmetyku. Mowa wówczas o tym, że dany składnik tworzy warstwę okluzyjną na powierzchni skóry. Czym właściwie jest okluzja i wspomniana już warstwa? Postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Okluzja co to takiego?

W kosmetologii okluzja to proces polegający na tworzeniu warstwy na powierzchni skóry, która zapobiega przed nadmierną utratą wody z naskórka. Jeśli pozwolimy na to aby woda swobodnie odparowała będzie to przyczyniało się do suchości skóry lub jej pękaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do łuszczenia.

Czym jest warstwa okluzyjna

Jak sama nazwa wskazuje warstwa okluzyjna to powłoka, która pokrywa skórę oraz zapobiega przed utratą wilgoci. Nazywana  również filmem lub błoną. Ważne aby powłoka taka pozwała przenikać substancją aktywnym w głąb skóry. Naturalna warstwa okluzyjna tworzona jest przez pot, łój oraz lipidy uwalniane przez komórki naskórka. Warstwa taka zmiękcza skórę oraz chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku skóry suchej lub skłonnej do atopowego zapalenia skóry warto wspomagać tworzenie warstwy okazyjnej stosując odpowiednie kosmetyki.

Produkty z tymi składnikami będą działały nawilżająco oraz ochronnie na skórę. W kosmetykach za tworzenie warstwy okluzyjnej odpowiadają określone składniki. Składniki często stosowane w kosmetykach mające zdolność do tworzenia filmu na powierzchni skóry to np.: olej z nasion krokosza barwierskiego, masło shea, olej z nasion pestek dyni.

Stosując kosmetyki tego rodzaju warto zwrócić na skład całościowy i unikać substancji mogących zapychać pory. Do produktów najczęściej spotykanych, które tworzą warstwę okluzyjną nalezą kremy do twarzy oraz serum do twarzy.