Źródło unsplash: Towfiqu Barbhuiya-jbjmir

Koreańskie kosmetyki słyną ze swojej skuteczności. Producenci prześcigają się również w poszukiwaniu nowych składników o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie. Pomimo to w kosmetykach azjatyckich da się wyróżnić składniki aktywne, które spotykamy stosukowo często. Jak jest tego przyczyna? Otóż w dużej mierze jest to wynik ich wysokiej skuteczności. Producenci azjatyccy zdają sobie sprawę, że sięganie po mniej znane składniki o podobnych właściwościach nie zawsze ma sens. Dobrze znane tradycyjne składniki są również dobrze przebadane. Ponadto powszechny dostęp sprawia, że substancje te mogą być stosowane w najwyższej jakości w rozsądnej cenie. Poniżej prezentujemy pięć popularnych składników koreańskich kosmetyków:

 Adenozyna (Adenosine)

Adenozyna jest organicznym związkiem chemicznym naturalnie występującym w organizmie człowieka. Pełni w nim wiele ważnych funkcji na przykład będąc składnikiem RNA uczestniczy w przekazywaniu informacji genetycznej. Adenozyna wykorzystywana jest również w kardiologii jako składnik leków stosowanych w zaburzeniach rytmu serca.

W produkcji kosmetyków adenozyna stosowana jest głównie jako element kosmetyków anti-aging oraz przecziwzmarszczkowych.  Wynika to z jej silnych właściwości przeciwzmarszczkowych oraz liftingujących. Składnik ten działa rozluźniająco na mięśnie dzięki czemu cera wygląda na zrelaksowaną i wypoczętą. Ponadto adenozyna pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny oraz działa regenerująco. Kosmetyki z adenozyną będą zatem odpowiednie dla skóry dojrzałej. Składnik w towarzystwie peptydów działa jeszcze skuteczniej. Poniżej polecamy krem z adenozyną oraz peptydami.

Energetyzujący peptydowy krem do twarzy – Ginger 6 Energizing PEPTI cream

 

Zobacz inne kosmetyki z adenozyną

Niacynamid ( Niacynamide)

Niacynamid występuje również pod innymi nazwami takimi jak witamina B3, pochodna witaminy B3 lub witamina PP. Z chemicznego punktu widzenia jest to połączenie dwóch związków niacyny nazywanej kwasem nikotynowym oraz nikotynamidu. Wiemy od dawna, że witaminy są potrzebne organizmowi człowieka.  W przypadku witaminy B3 mowa o korzystnym wpływie na przemiany metaboliczne uwalniające energię, hamowaniu toksycznego działania związków chemicznych czy poprawie ukrwienia skóry i kondycji włosów.

Jeśli chodzi o zastosowanie niacynamidu w kosmetyce jest ono powszechne nie tylko w kosmetykach koreańskich. Producenci stosują składnik ze względu na liczne właściwości do których można zaliczyć  działanie opóźniające procesy starzenia się skóry, wspieranie procesów regeneracji, ochronę przed utratą wody. Ponadto witamina B3 zmniejsza przebarwienia poprzez hamowanie produkcji melaniny. Wpływa pozytywnie na pracę gruczołów łojowych. Jest to składnik bardzo uniwersalny dlatego znajdziemy go zarówno w kremie, serum, toniku oraz produktach do mycia twarzy. Jest składnikiem delikatnym dlatego kosmetyki z niacynamidem są odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Trudno wybrać jeden produkt na podstawie tylko jednego składnika patrząc kompleksowo polecamy serum z niacynamidem 

Snow Lotus Lifting Serum Boutijour – serum Liftingujące z ekstraktem ze śnieżnego lotosu

Zobacz inne kosmetyki z niacynamidem.

Camellia Sinensis Leaf Extract czyli ekstrakt z liści zielonej herbaty

Ekstrakt bogaty jest w witaminy, aminokwasy, polifenole, karotenoidy oraz inne związki. Wszystko to przekłada się na jego liczne właściwości w tym działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, oczyszczające, ściągające, rozjaśniające, regulujące pracę gruczołów łojowych, antyoksydacyjne, tonizujące, przeciwzmarszczkowe.  To tylko część z właściwości ekstraktu z zielonej herbaty. Wszechstronne właściwości składnika sprawiają, że znajdziemy go zarówno w kremach, tonikach jak i maskach w płachcie. Składnik wykorzystywany jest często w pielęgnacji cery trądzikowej. Kosmetyki z zieloną herbatą będą odpowiednie do pielęgnacji tego typu skóry. Polecamy sięgnąć po toner z zielona herbatą, który uspokoi najbardziej wymagającą skórę:

Lotus Water Anti-Pollution Repairing Toner Boutijour – woda z lotosu Anti-Pollution Toner

Zobacz inne kosmetyki z zieloną herbatą

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny występujący we wszystkich organizmach. Jest związkiem, który wiarze wodę w skórze właściwej oraz składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Podobnie jak w przypadku kolagenu z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje co jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek. Kwas hialuronowy może występować w różnych formach. Mowa wtedy o kwasie usieciowanym, częściowo usieciowanym lub nieusieciowanym. W zależności od formy będzie wykazywał on inne właściwości wiązania częsteczek wody. Kwas hialuronowy powszechnie stosowany jest w medycynie estetycznej.

Składnik w zależności od formy będzie pełnił różne funkcje w kosmetykach do których możemy zaliczyć: wiązanie wody, zapobieganie utraty wody, działanie wygładzające zmarszczki, poprawę elastyczność skóry, wzmacnianie bariery ochronnej. Wybierając kosmetyki z kwasem hialuronowym warto stosować te, które zawierają kilka jego form. Poniżej polecamy krem do twarzy z kwasem hialuronowym w różnych formach:

Aktywny krem wodny do twarzy – Ginger 6 Active Water Cream

 

Zobacz inne kosmetyki z kwasem hialuronowym

 

 Wąkrota azjatycka (Centella Asiatica Extract)

Wąkrota azjatycka to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Jej dobroczynne właściwości wykorzystuje się w medycynie, zielarstwie, oraz kosmetologii. Suplementy diety z wąkrotą poprawiają koncentrację oraz pozytywnie wpływają na mózg. Roślinę możemy również spotkać pod nazwami Gotu Kola, Cica, Trawa tygrysia. W kosmetyce wyciąg z wąkroty azjatyckiej ma już ugruntowywaną pozycję. W szczególności koreańscy producenci chętnie sięgają po ten składnik. Wąkrota rzadko wywołuje reakcje alergiczne oraz ma liczne właściwości do których możemy zaliczyć: pomaga w procesach gojenia ran oraz wygładzania blizn, stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny w skórze, pomaga w nawilżeniu skóry, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, jest silnym antyoksydantem, doskonale koi skórę. Liczne właściwości sprawiają, że ekstrakt z tej rośliny znajdziemy zarówno w kosmetykach do cery dojrzałej jak i kosmetykach do cery trądzikowej. Polecamy zestaw ampułek z wąkrotą azjatycką jako 7 dniową kurację.

Zestaw ampułek CICA-Full HAYEJIN Blessing of Sprout

Zobacz inne kosmetyki z wąkrotą azjatycką

Mamy nadzieję, że tych pięć popularnych składników koreańskich kosmetyków przypadło Wam do gustu. Oczywiście koreańskie kosmetyki to nie tylko składniki tradycyjne. Nowości z koreańskiej pielęgnacji również znajdziecie na naszym blogu.