Okinawa

Okinawa to malownicza wyspa położona w południowej części Japonii. Choć nie tak popularna jak Tokio czy Kioto, to każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych słońca i pięknych widoków. Zastanawiasz się, skąd tak wielka popularność tego miejsca? Chciałbyś dowiedzieć się, z czego słynie nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie? Nic prostszego! Poznaj 5 ciekawostek o Okinawie, które sprawią, że zapragniesz ją odwiedzić.

1.     Okinawa, czyli japońskie Hawaje

Okinawa zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych i najpopularniejszych wysp Japonii. Lazurowa woda, piaszczyste plaże, zapierająca dech w piersiach rafa koralowa, piękne lasy i słoneczna pogoda przez cały rok. Tak w skrócie moglibyśmy opisać klimat tego miejsca! Okinawa to doskonały kierunek dla wszystkich miłośników plażowania i biernego (lub aktywnego) odpoczynku na łonie natury. Nic więc dziwnego, że została dumnie okrzyknięta mianem japońskich Hawajów.

2.     Wyspa długowieczności

Okinawa znana jest nie tylko z oszałamiających widoków i pięknych plaż, ale także… długowieczności swoich mieszkańców. Na wyspie mieszka bowiem najwięcej stulatków (i osób powyżej setnego roku życia) na świecie. Sekret ich długowieczności nadal pozostaje tajemnicą. Wielu uważa jednak, że jest on połączeniem zdrowej diety, odpowiedniego stylu życia i utrzymywania silnych więzi rodzinnych i społecznych.

3.     Pyszna i zróżnicowana kuchnia

Okinawa, tak jak i cała Japonia, słynie ze zdrowej, smacznej i zróżnicowanej kuchni. Podstawą diety Japończyków są rośliny strączkowe, zielonolistne i korzeniowe, a także świeże ryby i owoce morza, chude mięso czy ryż. Wiele potraw kuchni japońskiej, takich jak sushi czy ramen, jest znanych i cenionych na całym świecie. Warto podkreślić, że dieta mieszkańców Japonii nie obfituje w zbyt duże ilości soli, nabiału czy używek, takich jak alkohol. Japończycy piją za to chętnie zieloną herbatę, która zawiera wiele dobroczynnych dla naszego organizmów składników, takich jak: antyoksydanty, flawonoidy i polifenole. Z kolei sól często zastępowana jest świeżymi, nadającymi japońskiej kuchni intensywności ziołami.

4.     Bogata kultura

Japonia znana jest również ze swojej bogatej i ekscytującej kultury. Warto nadmienić, że sama Okinawa dość znacząco różni od pozostałej części kraju. Z uwagi na swoją historię i lokalizację, na wyspie można zauważyć znaczne wpływy amerykańskie oraz chińskie. Te ostatnie widoczne są zwłaszcza w architekturze. Ponadto wyspa posiada swoje odrębne tradycje (między innymi charakterystyczne okinawskie pieśni ludowe). Okinawa jest również wyspą, na której narodził się jeden z najpopularniejszych sportów w Japonii, czyli karate.

5.     Bogactwo natury zamknięte w kosmetykach

Nie od dziś wiadomo, że azjatycka pielęgnacja jest niebywale skuteczna. Jak się okazuje, dbanie o urodę jest na Okinawie bardzo ułatwione. Wyspa słynie bowiem z dostępności wielu unikatowych roślin (jak Alpinia Zwyczajna) zawierających duże ilości antyoksydantów oraz innych naturalnych i wartościowych składników. Te zaś mogą być z powodzeniem stosowanie w kremach oraz innych preparatach do pielęgnacji twarzy. Warto po nie sięgać, jeśli zależy nam na tym, aby utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji na lata.

Jak widać, Okinawa to doskonały kierunek nie tylko dla miłośników przyrody i spektakularnych widoków, ale także entuzjastów pysznego jedzenia, orientalnej kultury czy naturalnej azjatyckiej pielęgnacji. Należysz do którejś z tych grup? Ta barwna i różnorodna wyspa na pewno przypadnie Ci do gustu.