Alpinia Zwyczajna

Alpinia zwyczajna (Alpinia zerumbet) to bogata we właściwości odżywcze i antyoksydacyjne roślina, która jest coraz chętniej wykorzystywana jako składnik naturalnych kosmetyków azjatyckich. Co sprawia, że warto sięgać po preparaty pielęgnacyjne z tą dobroczynną rośliną? Czym się ona charakteryzuje? Jakie są jej właściwości oraz w jaki sposób wykorzystuje się ją kosmetyce? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Alpinia zwyczajna – krótka charakterystyka

Alpinia zwyczajna to wywodząca się z Azji Południowo-Wschodniej roślina z rodziny imbirowatych. Występuje na wyspie Okinawa w Japonii, gdzie powszechnie używa się jej do owijania jedzenia lub jako środek odstraszający owady. Zioło dojrzewa w specyficznych i trudnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to zarówno warunków glebowych, jak i silnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mimo tego bez trudu osiąga wysokość około 2-3 metrów.

Właściwości alpinii zwyczajnej

Alpinia zwyczajna charakteryzuje się dużymi i podłużnymi liści, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Roślina równie chętnie wykorzystywana w aromaterapii. Alpinia działa uspokajająco i kojąco na umysł. Pozwala przywrócić naturalną równowagę, która często zostaje zachwiana w wyniku zmian hormonalnych.

Alpinia zerumbet znana jest również ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Wykazano, ż jej liście zawierają aż 30 razy więcej dobroczynnych dla naszego zdrowia polifenoli niż czerwone wino.

Znaczenie polifenoli w codziennej pielęgnacji skóry twarzy

Polifenole to organiczne związki chemiczne, które pełnią rolę naturalnych przeciwutleniaczy. Powszechnie występują w wielu roślinach, w tym między innymi w liściach zielonej herbaty,  owocach i warzywach, ale także w orzechach czy kakao. Jednym z wiodących zadań polifenoli jest usuwanie nadmiaru wolnych rodników, które odpowiadają za przyspieszanie procesu starzenia się skóry i przyczyniają się do powstawania zmarszczek.

W jaki sposób wolne rodniki działają na skórę?

Wolne rodniki utleniają tłuszcze znajdujące się w naskórku, a tym samym naruszają naturalną warstwę hydrolipidową naskórka. Drugim z zagrożeń dla skóry jest niszczenie znajdujących się w niej włókien kolagenowych. To właśnie one zapewniają skórze jędrność oraz elastyczność. W wyniku omawianych procesów skóra staje się sucha, skora do podrażnień, z widocznymi zmarszczkami.

Dostarczenie polifenoli zarówno od wewnątrz (w diecie), jak i od zewnątrz (w kosmetykach bogatych w ekstrakty z roślin o właściwościach antyoksydacyjnych), chronią skórę przed utratą jędrności oraz przedwczesnym pojawieniem się pierwszych oznak starzenia.

Alpinia zwyczajna w kosmetyce

Dzięki antyseptycznym, przeciwbakteryjnym, a przede wszystkim przeciwutleniającym właściwościom alpinia zwyczajna znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Coraz częściej stanowi ona składnik aktywny wielu preparatów do codziennej pielęgnacji, w tym olejów, serum czy kremów. Duża zawartość naturalnie występujących w roślinie polifenoli sprawia, że otrzymywane z alpinii zwyczajnej ekstrakty działają antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia się skóry. Tworzone na bazie rośliny preparaty chronią ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jednocześnie doskonale nawilżają i odżywiają skórę, dzięki czemu ta wygląda na zdrowszą i młodszą.

Zależy Ci na uzyskaniu efektu głęboko nawilżonej, elastycznej i promiennej skóry? Zastosuj kompleksową pielęgnację z użyciem preparatów z wyciągiem z alpinii zwyczajnej, które znajdziesz w kosmetykach japońskiej marki Ruhaku.  Kosmetyki tej marki sprawdzisz tutaj