Polifenole

Polifenole to rodzaj naturalnie występujących w roślinach antyoksydantów, które wykazują silne właściwości prozdrowotne oraz przeciwutleniające. Jaki jest skład chemiczny tych związków? Gdzie występują? W jaki sposób wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i kondycję naszej skóry? Jeśli zastanawiasz się nad tymi zagadnieniami, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czym są polifenole

Polifenole to organiczne związki chemiczne należące do grupy fenoli. Składają się z dwóch lub większej liczby grup hydroksylowych (-OH) przyłączonych do jednego lub kilku pierścieni aromatycznych. W zależności od budowy poszczególnych związków polifenolowych substancje te dzielimy na kilka podgrup. Należą do nich: kwasy fenolowe, stilbeny, lignany oraz najbardziej poznane i najlepiej zbadane flawonoidy.

Polifenole – gdzie występują

Polifenole naturalnie występują praktycznie we wszystkich roślinach. Do ich głównych zadań należą:

  • ochrona roślin przed promieniowaniem UV,
  • ochrona przed owadami, bakteriami, grzybami oraz innymi czynnikami z zewnątrz,
  • nadawanie barwy roślinie.

Te dobroczynne we właściwości antyoksydacyjne związki znajdziemy między innymi w: warzywach (głównie w warzywach strączkowych), zbożach, owocach (zwłaszcza ich skórkach), winogronach czy jagodach, zielonej herbacie, yerba mate, orzechach, kawie, kakao czy oliwie z oliwek.

Polifenole i ich właściwości

Polifenole są znane i cenione zwłaszcza z uwagi na swoje silne działanie antyoksydacyjne. Związki te należą do grupy naturalnych przeciwutleniaczy, których zadanie polega na zwalczaniu nadmiaru wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu stresu oksydacyjnego, który wiąże się z zaburzeniem równowagi pomiędzy występującymi w organizmie wolnymi rodnikami a związkami odpowiadającymi za ich neutralizację.

Poza działaniem antyoksydacyjnym związki polifenolowe wykazują również inne właściwości, które odnoszą się między innymi do wspomagania funkcjonowania układu immunologicznego oraz sercowo-naczyniowego.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy polifenole:

  • wykazują działanie przeciwnowotworowe,
  • działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • wykazują właściwości przeciwzakrzepowe,
  • pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu sercowo-naczyniowego, między innymi poprzez zdolność do wzmacniania oraz uszczelniania naczyń krwionośnych, ochrony serca, obniżenia ciśnienia krwi,
  • odpowiadają za zmniejszenie insulinooporności,
  • obniżają poziom cholesterolu we krwi,
  • przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia się skóry.

Wpływ polifenoli na zdrowie

Dzięki opisanym wyżej właściwościom polifenole chronią organizm przed występowaniem wielu chorób, w tym między innymi nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia oraz innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

W kontekście wpływu flawonoidów oraz innych grup związków polifenolowych na zdrowie szczególnie istotne jest ich działanie antyoksydacyjne, które wiąże się z usuwaniem nadmiaru wolnych rodników. Dzięki temu w naszym organizmie zachowana jest naturalna równowaga, która chroni nas przed wystąpieniem nieprawidłowości prowadzących do rozwoju jednostki chorobowej.

Polifenole a kondycja skóry

Polifenole wykazują również pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je jako składnik kosmetyków. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym związki te hamują procesy utleniania, dzięki czemu przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Usuwając nadmiar wolnych rodników, polifenole przyczyniają się do ochrony naturalnej warstwy hydro lipidowej naskórka. Chronią również występujące w skórze włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki temu skóra wygląda na zdrowszą i młodszą, z mniej widocznymi oznakami starzenia w postaci zmarszczek.

Chcesz wykorzystać te dobroczynne związki w codziennej pielęgnacji skóry twarzy? Sięgnij po naturalne kosmetyki zawierające ekstrakty z roślin o wysokiej zawartości polifenoli. Przegląd kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym znajdziesz tutaj. Zachęcamy jednak do kontaktu z nami pomożemy wybrać produkty, które najlepiej odpowiadają na potrzeby Twojej skóry.