Beigic rozświetlająca maska w płachcie

Czynniki wzrostu skóry wpisujące się w nowoczesne podejście do dbania o cerę oraz postęp technologiczny zaowocowały powstaniem nowej dziedziny – kosmeceutyki. Dzięki połączeniu wiedzy z zakresu biotechnologii i farmakologii innowacyjne produkty pełnią wiele istotnych funkcji. Ich zadaniem jest nie tylko pielęgnacja oraz ochrona skóry, ale też aktywne zapobieganie powstawaniu zmian oraz stymulowanie procesów naturalnej odnowy.

 

WIĘCEJ NIŻ PIELĘGNACJA – KOSMOCEUTYKI Z EGF

Nazwę „kosmeceutyk” pod koniec lat 70. rozpowszechnił profesor dermatologii, Albert M. Kligman. W ten sposób wyraźnie zaznaczona została granica między tradycyjnymi kosmetykami pielęgnacyjnymi a profesjonalnymi specyfikami o dużo szerszym spektrum działania. Cechą charakterystyczną kosmeceutyków jest unikalny skład. Duże ilości wysoko stężonych substancji aktywnych o zaawansowanych właściwościach działają na poziomie komórkowym, co umożliwia aktywne wpływanie na procesy fizjologiczne, zachodzące w ludzkiej skórze. Dzięki temu kompleksową pielęgnację uzupełnia mobilizowanie skóry do autoregeneracji, systematyczne zwiększanie odporności oraz przeciwdziałanie jej starzeniu się. Ważną rolę w procesach odnowy odgrywa wykorzystanie czynników wzrostu skóry.

CZYNNIKI WZROSTU A NATURALNA ODBUDOWA SKÓRY

Czynniki wzrostu (Growth Factors – GFS) to cząsteczki występujące w organizmie i naturalnie pojawiające się podczas fazy regeneracji skóry. GFS aktywnie uczestniczą w komunikacji międzykomórkowej oraz przekazywaniu impulsów między skórą właściwą a naskórkiem. Te inteligentne białka stymulują wzrastanie, podział oraz przekształcanie komórek, co ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania zdrowej, młodo wyglądającej cery. Osiągnięcia nauki umożliwiły pozyskiwanie metodami biomolekularnymi ze świata przyrody GFS, których struktura naśladuje naturalne czynniki wzrostu, znajdujące się w ludzkim ciele. EGF i FGF to dwa spośród wielu czynników wzrostu, odpowiadające m.in. za zwiększanie syntezy kolagenu i elastyny.

EGF – ODKRYCIE WSZECH CZASÓW

O istnieniu naskórkowego czynnika wzrostu, EGF, świat dowiedział się w 1986 roku. Autorami badań byli Stanley Cohen oraz Rita Levi-Montalcini, a ich odkrycie zostało uhonorowane Nagrodą Nobla. Zadaniem EGF jest pobudzanie fibroblastów do intensywnego produkowania kolagenu oraz namnażanie komórek naskórka. Równie ważną rolę odgrywa FGF – czynnik wzrostu fibroblastów, który wspomaga ich duplikowanie się. Stymuluje on produkcję elastyny, odpowiedzialnej za gładkość i jędrność skóry. Z wiekiem obniża się obecność EGF i FGF w ludzkiej skórze. Efektem jest m.in. widoczna utrata elastyczności, powstawanie zmarszczek, wolniejsze gojenie się ran. Dostarczanie czynników wzrostu za pomocą kosmeceutyków oraz kosmetyków działa przeciwzmarszczkowo i pozytywnie wpływa na kondycję skóry, wspomagając jej rewitalizację. Komórki są dobrze odżywione oraz stymulowane do podziału, co skutkuje promiennym wyglądem, gładkością i odpowiednim naprężeniem skóry. Wszystko to sprawia, że również kosmetyki z czynnikami wzrostu zyskują na popularności i są spotykane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej.

KOSMETYKI Z EGF – SILNE WSPARCIE DLA SKÓRY

Stosowanie specjalistycznych kosmetyków z czynnikami wzrostu umożliwia modulowanie pracy własnych komórek w taki sposób, by były aktywne i stale się namnażały. Produktów zawierających EGF i FGF powinny jednak unikać osoby z wysokimi czynnikami raka skóry. Funkcją GFS jest namnażanie komórek; zatem w przypadku występowania komórek rakowych nastąpi ich zwielokrotnienie. Oczywiście nie oznacza to, że EGF i FGF powodują wystąpienie raka – ich działanie jest namnażające, a nie mutujące.

Kosmetyki z EGF znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Napisz do nas a na pewno doradzimy jakie produkty wybrać.