Zmiany w salonie kosmetycznym, dlaczego warto je wprowadzać.

W dzisiejszych czasach kiedy życie  nabrało szalonego tempa zmiany w salonie kosmetycznym to konieczność. Zmiany są kluczowym aspektem prowadzenia biznesu. Pomagają w jego rozwoju, wzbudzają zainteresowanie wśród klientów, pomagają wyprzedzić konkurencję. Mogą być odpowiedzią na pytanie jak zwiększyć sprzedaż w salonie kosmetycznym. Dlaczego jeszcze powinniśmy je wprowadzać? W tym artykule odpowiemy na pytanie o to, co warto zmienić w salonach kosmetycznych i jakie korzyści z tego wynikają. Podpowiemy również, skąd czerpać inspiracje do rozwoju biznesu i kiedy jest dobry moment, żeby o to zadbać.

Trochę psychologii, czyli… dlaczego boimy się zmian?

Choć z pozoru wiemy, że zmiany są potrzebne, większość z nas podświadomie kojarzy je z czymś negatywnym. Wynika to z pracy ludzkiego mózgu, który jest ukierunkowany na sprawianie przyjemności i unikanie cierpienia. Każda, nawet niewielka zmiana wymaga wysiłku. A to sprawia, że Twój umysł ją wypiera.

Pamiętaj jednak, że warto wprowadzać w życiu zmiany, ponieważ te mogą przynieść dużo radości i pozytywnych efektów. Poprawa samopoczucia, zwiększenie poczucia sprawczości, wzrost aktywności, kreatywności i zaangażowania – to tylko kilka przykładów, które udowadniają, że warto podjąć ten wysiłek. W literaturze biznesowej znajdziemy dużo przykładów na temat prostych zmian, które przyniosły znaczące efekty. Przykładem może być zmiana miejsca lub formy ekspozycji kosmetyków. Często salony kosmetyczne trzymają je za ladą lub w witrynie. Psychologicznie stwarza to pewnego rodzaju barierę między klientem i produktem. Czy to wspiera zakup…?

Zmiany w salonie kosmetycznym, które warto wprowadzić

Zmiany mogą nie tylko poprawić życie codzienne, ale także pośrednio przełożyć się na wzrost zysków czy satysfakcjonujący rozwój biznesu. Prowadzisz własny salon kosmetyczny i zastanawiasz się, co zrobić, aby go wyróżnić? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych pomysłów i inspiracji.

Wprowadź do oferty zabiegi sezonowe

Nowa pora roku to świetna pora na zmiany! Warto ją wykorzystać, wprowadzając do oferty  salonu zabiegi tymczasowe. Seria dotleniających zabiegów dla zmęczonej skóry w sezonie jesienno-zimowym, zabiegi, które przygotują skórę na kontakt ze słońcem podczas upalnego lata, seria zabiegów z kwasami w zimie – możliwości jest wiele! Wiosna jest również idealnym momentem na dodanie energii skórze. Warto stosować język, który współgra z emocjami jakie wywołuje pora roku oraz inne czynniki zewnętrzne.

Zmień wystrój salonu

Nie musisz od razu decydować się na spektakularny remont czy wielką metamorfozę wnętrza. Nawet niewielkie zmiany sprawią, że w Twoim salonie… powieje nowością! Możesz być pewna, że prędzej czy później Twoje klientki to zauważą i docenią. Wystrój wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Można powiedzieć, że zastosowanie tutaj ma popularne powiedzenie „jak Cię widzą tak Cię piszą”. W tym przypadku klient na podstawie pierwszego wrażenia dokonuje podświadomej oceny jakości, cen itp.

Wprowadź nową linię kosmetyków

Nowa seria kosmetyków wzbudzi wśród Twoich klientek zainteresowanie i chęć wypróbowania. Dobrym pomysłem na wyróżnienie jest również rozszerzenie oferty o mniej popularne, ale skuteczne i bezpieczne produkty pielęgnacyjne, np. koreańskie kosmetyki premium. Wprowadza to element ciekawości. Marka kosmetyków do salonu, którą możemy zaproponować to Boutijour. Na jej podstawie możemy zaproponować konkretne zabiegi. Jeśli nie chcesz zmieniać kosmetyków to również nie problem. Warto podejść do tego w inny sposób. Nie każdego klienta stać na zakup wartościowego kosmetyku po wydaniu konkretnej kwoty na zabieg. Ciekawą propozycją może to być oferta kosmetyku w cenie zabiegu. Inna możliwością jest uzyskanie zniżki na zakup danego kosmetyku poprzez wybranie konkretnego zabiegu. Bardzo dobrze sprawdza się postawienie np. masek w płachcie w okolicy kasy.

Wprowadzanie zmian w gabinecie – o czym jeszcze warto pamiętać

Nie wiesz, w jakim kierunku rozwijać swój biznes? Odpowiedzi na to pytanie udzielą Ci… Twoje klientki. Warto z nimi rozmawiać i niezobowiązująco dopytywać, z czego są zadowolone lub jakich usług lub produktów brakuje im w Twojej ofercie. To nic nie kosztuje, a może dostarczyć Ci wielu cennych uwag i pomysłów. Angażowanie klientów w życie salonu to również sposób na ich lojalność. Trudniej rezygnuje się z rzeczy w których miało się swój udział.

Inspiracji do zmian dostarczy Ci też Twoje otoczenie. Obserwuj nie tylko to, jak działa konkurencja, ale też jakie nowości wprowadzają Twoje ulubione restauracje, sklepy czy butiki. Sezonowe karty dań i napojów, zmiany w wystroju, drobne udoskonalenia jak stojak na rowery czy krzesełko dla dziecka – zastanów się, co sprawia, że chętnie wracasz do tych miejsc i potraktuj to jako solidną dawkę motywacji do zmian w swoim biznesie. Kolejnym narzędziem, który może podpowiedzieć jest wcielenie się w klienta. Podczas wakacji lub innego wyjazdu warto wybrać się indywidualnie do salonu kosmetycznego aby spojrzeć na taką wizytę od strony klienta.

Wprowadzanie zmian w salonie kosmetycznym – dlaczego warto

Znasz to powiedzenie, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa? Naszym zdaniem świetnie obrazuje sens wprowadzania zmian w biznesie. Jeśli Twoja konkurencja ciągle się udoskonala, a Ty nie, to automatycznie zostajesz w tyle. Nawet jeśli konkurencja tego nie robi to czy nie warto być pierwszym? Wprowadzanie nowości w salonie kosmetycznym to świetny sposób na to, aby wyróżnić się wśród ogółu. W końcu wszyscy lubimy miejsca, które idą z duchem czasu i nie boją się podjąć ryzyka czy nieco poeksperymentować.

Zmiany w gabinecie wzbudzą też zainteresowanie wśród Twoich klientek. Nowa seria zabiegów czy linia kosmetyków sprawią, że na pewno będą chciały ją przetestować. Zaczną też postrzegać Twój salon jako miejsce nowoczesne, otwarte na rozwój i skupione na zadowoleniu klienta. A przecież o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

Zmiany w salonie kosmetycznym – kiedy je wprowadzać?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnego cyklu życia Twojego salonu. Można kierować się jednak pewnymi oczywistymi zasadami. Jeśli zmiana wymaga chwilowej przerwy w działaniu to najlepszym czasem wydaje się być okres z najmniejszą ilością klientów. Warto również wykorzystać ogólne nastawienie ludzi do zmian. Okresem, który jest szczególny jest styczeń. Wiele osób ma postanowienia noworoczne i łatwiej akceptuje zmiany w tym okresie.  Najważniejsza aby zmiana była dla Ciebie szansą i przygodą. Niezbędna jest również wiara w jej powodzenie.