Centella Asiatica, CICA, Gotu kola czyli wąkrota azjatycka i jej właściwości.

Kosmetyki azjatyckie zdobywają ogromną popularność na całym świecie. Ta popularność wynika z ich wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa oraz szerokiej gamy produktów dedykowanych do rozmaitych problemów skórnych. Niezależnie od producenta, jednym z powszechnie występujących motywów na opakowaniach kosmetyków, a nawet całych serii, jest CICA. Coraz częściej można spotkać kosmetyki oznaczone jako CICA lub CICA krem. Są to produkty, w których głównym składnikiem aktywnym jest wąkrota azjatycka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu składnikowi.

Charakterystyka składnika

Wąkrota azjatycka to niska, zielona roślina płożąca, charakteryzująca się cienką łodygą oraz niewielkimi liśćmi o średnicy od 1 do 6 cm. Kwitnie i wytwarza owoce. Dzięki swojemu sposobowi wzrostu roślina rozprzestrzenia się na powierzchni, tworząc efektowne, zielone łąki. Według legendy, to właśnie na takich łąkach tygrysy miały się wylegiwać, aby złagodzić swoje rany, zauważając jednocześnie przyspieszenie procesu gojenia. Stąd też nazwa “trawa tygrysia”, pod którą funkcjonuje ta roślina. Inne nazwy, z jakimi możemy się spotkać, to: centella asiatica, CICA oraz gotu kola.

Występowanie Cica ogranicza się do strefy tropikalnej i subtropikalnej, gdzie panują wysokie temperatury. Średnie roczne temperatury oscylują w okolicach 18°C, a wilgotność powietrza jest znacznie podwyższona. W tych regionach można powiedzieć, że nie występują typowe pory roku, jak lato czy zima. Opady deszczu są zróżnicowane w zależności od szerokości geograficznej, ale obszar ten cechuje się bujną roślinnością i pięknym, zielonym krajobrazem. Takie warunki sprzyjają rozwojowi gotu kola, co czyni wąkrotę rośliną powszechnie występującą w tych obszarach.

Zastosowanie wąkroty azjatyckiej

Centella Asiatica ma długą historię sięgającą tysiące lat. Wąkrota była szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz ajurwedzie. Główne zastosowania wąkroty azjatyckiej obejmowały wspieranie pamięci, leczenie zaburzeń układu nerwowego oraz chorób skórnych, takich jak egzema. Obecnie roślina znajduje zastosowanie jako suplement diety oraz składnik kosmetyków.

Suplementy diety z wąkrotą azjatycką

Najczęściej suplementy diety z wąkrotą azjatycką występują w postaci kapsułek zawierających ekstrakt z tej rośliny. Ekstrakt ten jest bogaty w liczne składniki, które korzystnie oddziałują na ludzki organizm, takie jak witaminy i minerały, saponiny, flawonoidy oraz glikozydy. Wąkrota jest również uznawana za adaptogen, co oznacza, że suplement z nią doskonale sprawdza się w przypadku wysokiego stresu, depresji, braku energii, problemów skórnych oraz trawiennych.

  • Suplementy z wąkrotą azjatycką przynoszą liczne korzyści, do których należą między innymi:
  • pozytywny wpływ na funkcje psychiczne i poznawcze,
  • poprawa pamięci oraz koncentracji,
  • usprawnienie procesu trawienia,
  • korzystny wpływ na serce oraz układ krążenia,
  • wsparcie dla układu nerwowego oraz ogólnej kondycji organizmu.

Suplementy z wąkroty zazwyczaj są dobrze tolerowane przez organizm, jednak zawsze należy zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi. Dodatkowo, wąkrota azjatycka wspiera zdrowy wygląd skóry, pomagając w leczeniu trądziku oraz blizn, co zostało zauważone i wykorzystane przez producentów kosmetyków.

CICA jako składnik kosmetyków

W kosmetykach, wąkrota azjatycka występuje jako ekstrakt lub jego poszczególne składniki. Z chemicznego punktu widzenia, najbardziej znaczące elementy ekstraktu to:

  1. Madeksozyd (madecassoside) – jest to składnik ekstraktu z wąkroty o silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz kojących. Stymuluje produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego przez skórę.
  2. Azjatykozyd (asiaticoside) – podobnie jak madeksozyd, działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Wspiera proces gojenia się ran, pobudza regenerację skóry oraz wygładza rozstępy.
  3. Kwas azjatykowy – pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran, stymulując produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego przez skórę.
  4. Kwas madekasowy – ma korzystny wpływ na mikrokrążenie oraz wspiera odnowę komórkową. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz chroni tkanki przed uszkodzeniami.
  5. Flawonoidy – są to związki o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, kojąco oraz przeciwnowotworowo.
  6. Witaminy A, C, K, E – stanowią one silne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry.

Te składniki są kluczowe dla efektywności kosmetyków zawierających wąkrotę azjatycką, zapewniając skuteczną pielęgnację skóry oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Powyżej wymienione zostały najważniejsze składniki z punktu widzenia działania kosmetycznego na skórę. Ciekawostką jest, że skład chemiczny rośliny w dużej mierze będzie zależał od miejsca jej występowania na świecie. Dodatkowo działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne zależy również od sposobu pozyskiwania wyciągu z wąkroty azjatyckiej. Może to poniekąd tłumaczyć różną skuteczność kosmetyków z wąkrotą azjatycką.

Kosmetyki z wąkrotą azjatycką

Powyższe składniki ekstraktu z wąkroty azjatyckiej nadają kosmetykom z tym składnikiem szerokie zastosowanie. Możemy wyróżnić trzy główne kategorie kosmetyków z wąkrotą azjatycką:

Kosmetyki przeciwstarzeniowe

Dzięki składnikom posiadającym zdolność do stymulowania produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, wąkrota azjatycka doskonale sprawdza się w kosmetykach typu anti-aging. Zawartość antyoksydantów pozwala również zwalczać wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Serum do twarzy stanowi doskonałą formę tego rodzaju kosmetyku, charakteryzującą się wysoką koncentracją składników aktywnych. Warto również rozważyć użycie kremu do twarzy w celu zapewnienia kompleksowego działania.

Poniżej przedstawiamy naszą rekomendację serum do twarzy z wąkrotą azjatycką.

 

Serum do twarzy Ginger 6 – like white snow serum

 

Kosmetyki do cery naczyniowej z wąkrotą azjatycką

Cerę naczyniową charakteryzuje niskie położenie naczyń krwionośnych oraz ich cienkie i kruche ścianki, które są narażone na pękanie. Kosmetyki zawierające CICA posiadają składniki, które wzmacniają naczynia krwionośne oraz działają kojąco. Stosowanie kosmetyków z wąkrotą azjatycką ma zatem wpływ na źródło problemu. W przypadku cery naczyniowej, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniego tonera do twarzy. Po oczyszczeniu skóry, ta staje się w pewnym sensie odsłonięta z warstwy ochronnej, co ma istotne znaczenie szczególnie dla delikatnej cery naczyniowej. Warto więc zadbać o ukojenie skóry oraz jej dodatkową ochronę.

Nasza rekomendacja: Toner do twarzy z wąkrotą azjatycką

Woda z Lotosu Toner do Twarzy – Lotus Water Anti-Pollution Repairing Toner Boutijour

Kosmetyki z wąkrotą azjatycką na zmiany trądzikowe

 

Ostatnią grupą kosmetyków wykorzystujących właściwości gotu kola są produkty przeznaczone do walki z trądzikiem lub zmianami potrądzikowymi. W składnikach tych produktów znajdujemy silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nowych wyprysków. Dodatkowo, właściwości stymulujące skórę do regeneracji, rozjaśniające blizny oraz wygładzające pozytywnie wpływają na zmiany potrądzikowe. W przypadku tej grupy kosmetyków z wąkrotą azjatycką warto sięgnąć po produkty do oczyszczania skóry. W pewnym sensie, zmiany skórne poprzedzają pojawienie się stanu zapalnego skóry. Wczesne działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne zmniejsza ryzyko wystąpienia tych zmian.

Nasza rekomendacja: Pianka do oczyszczania z wąkrotą azjatycką.

Nawilżająca pianka do mycia twarzy – Ginger 6 Hydrating Foam Cleanser

Pielęgnacja skóry to złożony proces, który wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak nawadnianie organizmu, odpowiednia ilość snu, unikanie używek oraz właściwa suplementacja. Wybór odpowiednich kosmetyków to jedno z kluczowych elementów tego procesu. W przypadku wąkroty azjatyckiej, korzystne jest połączenie działania od wewnątrz i od zewnątrz. Dzięki podejściu kompleksowemu, nie tylko poprawiamy kondycję naszej skóry, ale także podnosimy ogólny komfort funkcjonowania organizmu na wyższy poziom