Jak przygotować się do świąt i nie zwariować - blog

Jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do świąt i zorganizować je na spokojnie dobrze trafiłaś.  Najpiękniejszy okres w roku zbliża się wielkimi krokami, a Ty zamiast się nim cieszyć, wpadasz w przedświąteczną gorączkę? Twoja lista obowiązków niebezpiecznie się wydłuża? Każdego roku próbujesz znaleźć balans między życiem codziennym a organizacją świąt? A doba wciąż ma tylko 24 godziny…  Prezentujemy 6 sprawdzonych sposobów na to, jak przetrwać przygotowania do świąt i… nie zwariować.

1.     Kup świąteczne prezenty z wyprzedzeniem

Na kilka miesięcy przed świętami dyskretnie wypytaj swoich bliskich o to, czego im brakuje. Oni zdążą zapomnieć o tej rozmowie, a Ty zyskasz pewność, że to, co kupisz sprawi im radość. Zrób listę prezentów i powoli zacznij ją kompletować. Dzięki temu będziesz miała wystarczająco dużo czasu na przemyślane zakupy. Więcej plusów? Sporo zaoszczędzisz, a – co najważniejsze – unikniesz gorączkowej bieganiny po zatłoczonych sklepach. Wiele sklepów przed świętami podnosi swoje ceny o czym również warto pamiętać. Zamawiając w sklepach internetowych zazwyczaj łatwiej jest dany produkt zwrócić jeśli nie spełni on Twoich wymagań jakościowych. Wszystko to sprawia, że więcej czasu pozwala na zakup bardziej trafionego prezentu.

2.     Zaangażuj w przygotowania do świąt swoich najbliższych

Tata przywozi choinkę? Mama piecze ciasto? Babcia lepi najpyszniejsze pierogi na świecie? Podziel się z najbliższymi przedświątecznymi obowiązkami. Z odpowiednim wyprzedzeniem ustalcie Wasze zadania i ściśle się ich trzymajcie. Niech każdy z Was zajmie się tym, w czym czuje się najlepszy lub co sprawia mu przyjemność. Kto wie, może dzięki temu w Waszym domu narodzą się nowe bożonarodzeniowe tradycje? Mając to wszystko zaplanowane od czasu do czasu możesz sprawdzić jak idzie innym. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś z Was zwyczajnie zapomni lub zostawi daną rzecz na sam koniec. Pamiętaj jednak, że to nie koniec świata jeśli jeden z wielu elementów nie będzie dopięty na ostatni guzik. Tak po prostu czasami się zdarza. Ale to nie wszystko…

3.      Rób jak najwięcej rzeczy wspólnie z rodziną

Każdy wie, że Boże Narodzenie to czas, który spędza się z najbliższymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się tym już w trakcie przygotowań do świąt. Wspólne ubieranie choinki, przystrajanie domu czy dekorowanie pierniczków to tylko kilka z czynności, które możesz wykonywać z całą rodziną. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzicie sporo czasu. To przede wszystkim okazja do tego, aby zacieśnić rodzinne więzi i… po prostu świetnie się bawić w swoim towarzystwie. Czy nie o to chodzi we wspólnym świętowaniu…?

4.     Zadbaj o świąteczny nastrój

W trakcie przygotowań do świąt zadbaj o odpowiednią atmosferę. Włącz lampki, udekoruj dom. Zapal świeczkę o zapachu bożonarodzeniowych pierniczków. Posłuchaj w radiu ulubionych piosenek świątecznych lub zrób inną rzecz, która pozwoli Ci poczuć klimat nadchodzących świąt. Dzięki temu skupisz się na tym magicznym czasie, zamiast martwić się tym, jak wiele pozostało do zrobienia. Czasami najlepszą odpowiedzią na pytanie jak przygotować się do świąt jest wrzucić na luz.

5.     Zatroszcz się o siebie

W tej przedświątecznej bieganinie nie zapomnij o sobie i swoich potrzebach. Zadbaj o to, aby chociaż przez kilka minut dziennie robić to, co sprawia Ci przyjemność. Pobądź chwilę ze swoimi myślami. Wybierz się na krótki spacer. Posłuchaj ulubionej muzyki. Zafunduj sobie domowe spa. To pomoże Ci złapać oddech i zachować równowagę między pracą, domowymi obowiązkami a zasłużonym odpoczynkiem. Nie pozwól, aby przygotowania do świąt Cię przytłoczyły, dlatego…

6.     Pomyśl o tym, co naprawdę ważne

Do Bożego Narodzenia zostało już tak niewiele, a Ty wciąż masz długą listę czynności do zrobienia? Jeśli czujesz, że dopada Cię stres i przedświąteczna gorączka, zrób jedno, proste ćwiczenie. Weź kilka głębszych oddechów. Zamknij oczy. Pomyśl, jak chciałabyś wspominać te święta za 10 lub 20 lat. Co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy? Perfekcyjne wysprzątany dom czy wszechobecny śmiech, długie rozmowy i otulający zapach świeżo upieczonych pierniczków? Stół uginający się od najwymyślniejszych potraw, a może wspólna zabawa, rodzinna atmosfera i ulubiony film świąteczny w gronie najbliższych? To krótkie ćwiczenie pomoże Ci zmienić perspektywę i skupić się na tym, co naprawdę ważne.

 

Święta to magiczny czas i bez wątpienia warto o tym pamiętać. Mamy nadzieję, że te sześć wskazówek będzie dla Ciebie jak drogowskaz prowadzący do zabawy, śmiechu i dobrej atmosfery. Kiedy w kolejnych latach w Twojej głowie pojawi się myśl: no dobrze to jak przygotować się do świąt przypomnisz sobie te kilka punktów oraz to co w świętach najważniejsze.