pielęgnacja skóry na wiosnę

Pielęgnacja skóry to niezwykle istotny i złożony temat. Utrzymanie cery w zdrowiu, blasku i jak najlepszej kondycji wymaga znajomości mechanizmów i przemian, które w niej zachodzą. Po wielu wymagających, zimowych tygodniach przychodzi wiosna- czas odnowy, zarówno dla natury, jak i naszej skóry. Podczas zimowych miesięcy skóra jest narażona na wiele negatywnych czynników takich jak mróz, suche powietrze czy niedobór słońca. Wraz z nadejściem wiosny nasza skóra potrzebuje nieco innej pielęgnacji. Jest to związane ze zmianą warunków atmosferycznych. Zmieniać się będzie także nasza aktywność na świeżym powietrzu oraz poziom i czas ekspozycji na promieniowanie UV.

 

Jakie czynniki wpływają na skórę wiosną?

 

  1. Zwiększona ekspozycja na słońce: dni stają się coraz dłuższe, a słońce coraz mocniejsze.  Przekłada się to na większą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Nagłe zwiększenie dawki promieniowania słonecznego podwyższa ryzyko pojawienia się przebarwień i fotostarzenia skóry.
  1. Zmienna temperatura i wilgotność powietrza: między porankiem a popołudniem występują znaczne różnice temperatur, co nie jest obojętne dla kondycji skóry. Zmienne czynniki atmosferyczne mogą przyczynić się do wystąpienia przesuszenia skóry czy nadprodukcji sebum. Okresowe przymrozki oraz wiatr mogą natomiast działać drażniąco, zwłaszcza na skórę wrażliwą.
  1. Alergeny: wiosna to czas intensywnego pylenia roślin, co często przyczynia się do wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Objawia się to głównie zaczerwienieniem i swędzeniem, a niekiedy pękaniem skóry.

 

Jakie kosmetyki warto stosować na wiosnę?

 

Po zimie skóra często bywa przesuszona, poszarzała, pozbawiona blasku i podatna na podrażnienia. Wskazane  jest wówczas mocne nawilżenie, odbudowa bariery hydrolipidowej i wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Pielęgnacja wiosenna powinna więc łączyć nawilżanie, regenerację oraz ochronę.

Pod względem kosmetycznym warto skupić się na:

  1. Lekkich kremach nawilżających: ciężkie, tłuste kremy stosowane podczas zimy warto zastąpić lżejszymi formułami na bazie wody. Najlepiej sprawdzą się kremy zawierające kwas hialuronowy, pantenol czy ceramidy. Taki skład przyczyni się do zwiększenia nawilżenia, ale nie obciąży skóry.
  2. Filtrach przeciwsłonecznych (SPF): bardzo istotne jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych (minimum SPF 30), które zabezpieczą skórę przed zwiększonym promieniowaniem słonecznym. Dobrze sprawdzą się kosmetyki w formie lekkich emulsji czy żelu, które nie obciążą skóry, a jednocześnie sprawdzą się pod makijażem.
  3. Nawilżających tonikach i mgiełkach: doskonale sprawdzą się do odświeżania skóry w trakcie dnia, co zapobiegnie jej wysuszaniu.

 

Jakie substancje aktywne warto stosować wiosną?

Polecane składniki aktywne:

  • kwas hialuronowy: wykazuje działanie silnie nawilżające
  • witamina C: działa rozjaśniająco, antyoksydacyjnie, wspomaga produkcję kolagenu
  • niacynamid: działa łagodząco, rozjaśniająco, reguluje wydzielanie sebum
  • pantenol/ alantoina: działają kojąco, zmiękczająco, osłaniająco, regenerująco
  • ceramidy: zapobiegają utracie wilgoci z naskórka, tworzą barierę hydrolipidową, która chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • aloes/nagietek/zielona herbata: będą działać nawilżająco i przeciwzapalnie

 

Różnice w pielęgnacji skóry w zależności od pory roku

 

W poniższej tabeli zamieszczono krótką charakterystykę dotyczącą pielęgnacji skóry w zależności od pory roku:

 

Sezon Charakterystyka Pielęgnacja
Zima

Niska temperatura, suche powietrze, mało słońca, skóra często przesuszona i podrażniona

Bogate formuły kremowe, ochrona lipidowa, regeneracja, ograniczenie eksfoliacji (złuszczania naskórka), filtry SPF

Wiosna Zmienna pogoda, większa ekspozycja na słońce, alergeny, skóra może być osłabiona po zimie

Lekkie formuły kremowe, antyoksydanty, filtry SPF, łagodne złuszczanie naskórka, odbudowa bariery hydrolipidowej

Lato Wysoka temperatura, intensywne nasłonecznienie, zwiększona potliwość i produkcja sebum  

Maksymalna ochrona UV, lekkie kosmetyki, intensywne nawilżanie, mgiełki i toniki chłodzące, unikanie ciężkich kremów i agresywnych peelingów

Jesień

Mniejsza wilgotność powietrza, ochłodzenie, regeneracja po lecie, początek sezonu grzewczego

Regeneracja skóry po sezonie słonecznym, wprowadzenie mocniejszych kwasów złuszczających oraz retinolu, bogatsze formuły kremowe, nawilżanie, przygotowanie skóry do zimy

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są zalecane na wiosnę?

            W okresie wiosennym warto postawić na odnowę skóry po zimie. Dla uzyskania najlepszych efektów należałoby połączyć profesjonalne zabiegi gabinetowe z odpowiednią, systematyczną pielęgnacją domową. Zabiegi pielęgnacyjne, które można wykonać w domu:

  1. Delikatne złuszczanie zewnętrznej warstwy naskórka: do tego celu można użyć peelingów enzymatycznych lub kwasów w bezpiecznych, niższych stężeniach. Te działania pozwolą przywrócić skórze blask.
  2. Stosowanie nawilżających masek: świetnie sprawdzą się maski zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, ceramidy, aloes, czy algi. Odpowiednie będą zarówno maski kremowe jak i w płachcie.
  3. Serum bogate w antyoksydanty: w sezonie wiosennym skóra szczególnie potrzebuje ochrony przeciw wolnymi rodnikami. Do tego celu idealnie nada się serum z witaminą C, niacynamidem czy ekstraktami z roślin.
  4. Właściwa ochrona przeciwsłoneczna: zalecane jest codziennie stosowanie kremów z filtrami SPF 30 lub 50. Właściwa fotoprotekcja pozwoli zapobiec przebarwieniom i fotostarzeniu skóry.
  5. Odpowiednie nawilżenie: w codziennej pielęgnacji warto pamiętać o kremach o działaniu nawilżającym

 

Profesjonalne zabiegi gabinetowe na wiosnę:

  1. Zabiegi złuszczające: pozwolą w kontrolowany sposób usunąć zewnętrzną, martwą warstwę naskórka, dzięki czemu poprawi się koloryt naszej skóry. Ten efekt można uzyskać wykonując peelingi chemiczne o wyższym stężeniu, niż w przypadku pielęgnacji domowej. Dzięki temu peelingi mogą penetrować głębiej, przebudowa skóry będzie pełniejsza, a efekt rozjaśnienia i wygładzenia skóry bardziej widoczny.
  2. Zabiegi nawilżające i odżywcze: do tego celu świetnie sprawdzą się zabiegi z zakresu mezoterapii igłowej oraz bezigłowej. Pozwoli to na dostarczenie do środka skóry składników nawilżających, regenerujących i odżywczych. Często wykonywanym zabiegiem jest również infuzja tlenowa, która dotleniając skórę poprawia jej wygląd.
  3. Zabiegi liftingujące i zagęszczające skórę: pobudzą skórę do produkcji kolagenu, przyczynią się do poprawy owalu, ujędrnienia i napięcia skóry bez długiego okresu rekonwalescencji. Do tych zabiegów zalicza się mezoterapię mikroigłową, falę radiową czy radiofrekwencję mikroigłową.
  4. Zabiegi poprawiające koloryt skóry: zredukują zaczerwienienie i wzmocnią skórę. W tym celu sprawdzi się terapia z użyciem światła LED.
  5. Zabiegi na przebarwienia i rumień: pomogą wyrównać koloryt skóry, zredukować przebarwienia i nadmierne zaczerwienienie. Te efekty można uzyskać przy użyciu peelingów chemicznych oraz lasera IPL.

 

Podsumowanie

             Pielęgnacja skóry w okresie wiosennym powinna skupić się na regeneracji po sezonie zimowym. Codzienne kosmetyki powinny wykazywać działanie nawilżające i ochronne w kontekście słońca. To doskonały czas na wprowadzenie kosmetyków o lżejszej formule, bogatych w antyoksydanty czy substancje złuszczające. Istotne jest zadbanie o właściwą barierę hydrolipidową skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóra stanie się zdrowa, promienna i przygotowana do sezonu letniego.

 

 

Karolina Wawrzyniak - kosmetologOpracowała

Karolina Wawrzyniak

mgr kosmetologii

 

 

Źródła:

  1. Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku. Azjatyckie inspiracje- Barbara Kwiatkowska
  2. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska- Maria Noszczyk
  3. Profesjonalna pielęgnacja twarzy- Aleksandra Górska, Agnieszka Graboś, Renata Prejsnar- Wiśniewska, Elżbieta Sadlik
  4. Pielęgnacja okołozabiegowa. Diagnostyka, suplementacja i kosmetyka domowa- Anna Parzychowska- Parol, Agata Zejfer