Pielęgnacja twarzy stanowi podstawę zdrowej i promiennej skóry. Składa się na nią kilka elementów- etapów. Sama pielęgnacja nie musi być skomplikowana, ważne żeby była przemyślana i odpowiednio dobrana. W celu właściwego doboru pielęgnacji warto wiedzieć, z jakim typem skóry mamy do czynienia. Wyróżniamy skórę suchą, tłustą i mieszaną, ale także wrażliwą, naczynkową, dojrzałą czy trądzikową. Właściwa diagnoza cery jest kluczowym elementem skutecznej pielęgnacji, ponieważ kosmetyki powinny być dopasowane indywidualnie do potrzeb naszej skóry.
Codzienną pielęgnację twarzy można również ująć w kontekście uniwersalnym. Oznacza to, że etapy pielęgnacyjne mogą być wspólne dla każdego typu cery.
Pielęgnacja twarzy krok po kroku
Oczyszczanie
Rano należy pamiętać o łagodnym oczyszczaniu twarzy przy pomocy delikatnego żelu lub pianki w celu usunięcia sebum, potu czy resztek kosmetyków nakładanych na noc. Najlepiej postawić na produkt bez zawartości tzw. złego alkoholu. Alkohole etylowe (Ethyl Alcohol), alkohol denaturowany (Alcohol Denat) oraz alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) wykazują właściwości wysuszające i w niektórych przypadkach mogą działać drażniąco na skórę. Szczególnie dotyczy to skóry suchej i wrażliwej. Istnieją jednak alkohole wykazujące korzystny wpływ na skórę. Należą do nich alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol), cetylowy (Cetyl Alcohol), cetylostearylowy (Cetearyl Alcohol), stearylowy (Stearyl ALcohol) czy fenyloetylowy (Phenethyl Alcohol). Pełnią one funkcje nawilżające, natłuszczające i zmiękczające.
Tonizacja
Po myciu twarzy warto ją osuszyć ręcznikiem- najlepiej jednorazowym lub materiałowym, ale przeznaczonym tylko do twarzy. Następnie zaleca się stosowanie toniku lub hydrolatu, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego pH skóry. Warto zrezygnować z aplikacji wacikiem, ponieważ pocieranie nim twarzy może doprowadzić do zaburzeń bariery hydrolipidowej. Zamiast tego lepiej niewielką ilość produktu nałożyć przy pomocy dłoni. Toniki czy hydrolaty mogą zawierać wiele substancji, które decydować będą o jego dodatkowym działaniu, np. nawilżającym czy kojącym.
Zaspokojenie potrzeb skóry
Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym jest nałożenie serum. Jest to skoncentrowany kosmetyk, który ma działać w określonym celu. W zależności od składu, np. serum z witaminą C będzie działać rozjaśniająco, wygładzająco i nawilżająco. Serum należy delikatnie wklepać w skórę.
Następnie obowiązkowym krokiem jest aplikacja kremu nawilżającego oraz kremu pod oczy. Każdy rodzaj skóry potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Na dzień zaleca się używanie kremów o lekkiej formule.
Końcowym etapem porannej pielęgnacji będzie zastosowanie kremu z filtrem SPF. Dzięki temu nasza skóra będzie chroniona przed niekorzystnym działaniem promieni UV, które prowadzić może do fotostarzenia, przebarwień czy raka skóry.
Pielęgnacja skóry wieczorem
Wieczorna pielęgnacja musi rozpoczynać się od dokładnego demakijażu. W tym celu warto zastosować oczyszczanie dwuetapowe. Pierwszy etap to mycie twarzy za pomocą olejku lub mleczka, a drugi z użyciem pianki lub żelu. Takie dwuetapowe oczyszczanie pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia i różne formy kosmetyczne z powierzchni twarzy.
Kolejnym etapem podobnie jak w pielęgnacji porannej będzie nałożenie toniku lub hydrolatu, a tuż po nim serum, najlepiej o innym składzie niż w przypadku poranka. W zależności od potrzeb skóry może być to serum z kwasem hialuronowym, retinolem, ceramidami czy niacynamidem. Na koniec należy zastosować krem odżywczy o bogatszej formule oraz krem dedykowany pod okolice oczu.
Dodatkowo, raz w tygodniu warto wykonać peeling enzymatyczny lub kwasowy oraz nałożyć maskę (nawilżającą, oczyszczającą czy łagodzącą).
Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy?
Zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni twarzy dzielą się na wodne i tłuszczowe. Jedna formuła kosmetyczna nie jest w stanie usunąć obu form zanieczyszczeń. Pierwszym etapem demakijażu w tym wypadku będzie zastosowanie olejku lub mleczka. Celem takiego mycia jest rozpuszczenie makijażu, kremów, sebum i zanieczyszczeń, które rozpuszczają się w tłuszczu. Należy masować produktem twarz przez około minutę, następnie zmyć ciepłą wodą. Druga część to oczyszczanie na bazie wody z użyciem żelu lub pianki. Pozwoli to na usunięcie resztek olejku/mleczka i zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie. Piankę lub żel również zmywamy ciepłą wodą i wycieramy twarz ręcznikiem jednorazowym lub materiałowym przeznaczonym jedynie do twarzy. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności skóra będzie właściwie oczyszczona i gładka.
Dlaczego rano warto stosować lekkie kremy, a wieczorem bogatsze formuły?
Skóra człowieka działa inaczej za dnia i w nocy. W ciągu dnia do jej zadań należy ochrona przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami, wiatrem, bakteriami czy potem. Pory naszej skóry są bardziej aktywne, skóra szybciej się przetłuszcza. Wybierając lżejsze, szybciej wchłaniające się kremy nie będziemy obciążać skóry oraz uzyskamy efekt nawilżonej cery bez widocznego tłustego filmu. Lekkie kremy zwykle dobrze współgrają z kremami SPF i makijażem. W ciągu dnia stawiamy więc na ochronę i lekkość.
W nocy natomiast skóra przechodzi w tryb regeneracji. Zwiększa się przepuszczalność naskórka oraz mikrokrążenie, odbudowują się drobne uszkodzenia naskórkowe. Jest to więc idealny moment na odżywienie skóry. Warto zastosować bogatsze kremy oraz składniki aktywne, które zawierają więcej tłuszczy i składników regenerujących (np. olejki, masła, ceramidy). Taki produkt pozwoli zamknąć wilgoć w skórze. Nocą koncentrujemy się na działaniu regeneracyjnym i bogatym składzie kosmetycznym.
Różne typy skóry- na co zwracać uwagę
Skóra sucha
– unikaj w składzie kosmetyków: alkoholu etylowego, denaturowanego oraz izopropylowego
– szukaj w składzie kosmetyków: kwasu hialuronowego, ceramidów, masła shea, olejków
– zwróć szczególną uwagę na: łagodne oczyszczanie skóry, mocne nawilżanie, nie stosowanie kosmetyków mocno wysuszających skórę
Skóra tłusta
– w kosmetykach unikaj: ciężkich, tłustych formuł kremowych
– w kosmetykach szukaj: niacynamidu, kwasu hialuronowego, kwasu salicylowego, cynku
– zwróć szczególną uwagę na: unikanie nadmiernego matowienia skóry- może przyczyniać się do nadprodukcji łoju, nie zapominaj również o nawilżaniu
Skóra mieszana
– wśród kosmetyków szukaj równowagi, lekki krem na dzień, bogatszy i bardziej odżywczy na noc. Warto pamiętać, że w przypadku cery mieszanej można nakładać produkty na różne partie twarzy. Jeśli Twoja skóra jest tłusta na czole i nosie, ale sucha na policzkach- aplikuj odpowiednie kosmetyki na właściwe części twarzy.
Skóra wrażliwa
– w kosmetykach unikaj: zapachów, alkoholu, retinoidów bez konsultacji z kosmetologiem
– w kosmetykach szukaj: aloesu, pantenolu, wody termalnej, ceramidów
– zwróć szczególną uwagę: gdy chcesz wypróbować nowy kosmetyk testuj go na twarzy punktowo i obserwuj reakcję skóry
Skóra trądzikowa:
– unikaj: zapychających kosmetyków o charakterze olejowym
– szukaj: kwasu salicylowego, cynku, retinoidów, niacynamidu
– uważaj: pamiętaj, aby nie przesuszać skóry, ponieważ doprowadzi to do jeszcze większej produkcji łoju
Skóra naczynkowa:
– w kosmetykach unikaj: alkoholu, mentolu, olejków eterycznych, konserwantów, mocnych peelingów, ponieważ mogą powodować pieczenie i wzmagać rumień
– w kosmetykach szukaj: witaminy C, witaminy K, niacynamidu, arniki, kasztanowca, alantoiny, pantenolu
– na co uważać: obserwuj swoją skórę, nowe kosmetyki wprowadzaj ostrożnie i stopniowo, unikaj intensywnego masowania twarzy i dużych wahań temperatury
Skóra dojrzała:
– unikaj: wysuszających składników, agresywnych detergentów, długotrwałego zmatowienia skóry
– szukaj: retinoidów, peptydów, ceramidów, witaminy C i E, kwasu hialuronowego, masła shea, oleju z dzikiej róży
– uważaj: nie zapominaj o intensywnym nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej, dojrzała skóra jest bardziej podatna na przebarwienia i fotostarzenie
Podsumowanie
Pielęgnacja twarzy stanowi świadomy rytuał, który powinien odpowiadać na potrzeby naszej skóry. Wprowadzenie codziennej rutyny pielęgnacyjnej pozwoli utrzymać cerę w jak najlepszej kondycji. Do głównych działań na rzecz skóry zalicza się jej oczyszczanie, nawilżanie, antyoksydację, odżywianie i fotoprotekcję. Chcąc osiągać określone cele pielęgnacyjne potrzebne są informacje dotyczące rodzaju skóry oraz znajomość składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Dodatkowo, można wyróżnić pielęgnację poranną i wieczorną. Rano powinniśmy się skupiać na delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu oraz ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Na wieczór zaleca się dokładne oczyszczanie skóry twarzy, a następnie pielęgnację o charakterze odżywczym i regenerującym. Kluczem do skutecznej pielęgnacji jest systematyczność i właściwe dopasowanie kosmetyków do typu skóry. Regularna i przemyślana rutyna pielęgnacyjna poprawia wygląd cery, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i pozwala cieszyć się promiennym, zadbanym wyglądem każdego dnia. Skuteczność domowej pielęgnacji może zostać wzmocniona wykonywaniem profesjonalnych zabiegów w gabinecie kosmetologa.
Opracowała
Karolina Wawrzyniak
mgr kosmetologii
Źródła:
- Medycyna piękności- Maria Noszczyk
- Profesjonalna pielęgnacja twarzy- Agnieszka Graboś, Renata Prejsnar- Wiśniewska, Elżbieta Sadlik
- Elementarz pielęgnacji. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry krok po kroku- Agata Zejfer