Kosmetyki z peptydami

Zmarszczki to naturalny element procesu starzenia się skóry. Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć całkowicie jednak możemy zadbać o to aby opóźnić procesy ich powstawania oraz zniwelować ich widoczność. Te już powstałe taktuj jako oznakę doświadczenia życiowego. Obecny świat ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o walkę ze zmarszczkami. Istnieje wiele zabiegów medycyny estetycznej oraz kosmetologii, które w profesjonalny sposób niwelują zmarszczki. Rynek kosmetyczny oferuje również wiele produktów pielęgnacyjnych w tym kosmetyki z peptydami.

Peptydy oraz ich rola w skórze

Peptydy to organiczne związki chemiczne będące połączeniem dwóch lub więcej częsteczek aminokwasów. Są to związku, które występują naturalnie w skórze człowieka. Pełnią w skórze wiele funkcji takich jak działanie: antybakteryjne, przeciwzapalne, regulujące koloryt skóry. Czasami wymienia się również peptydy kolagenowe pomagają utrzymać elastyczność i jędrność skóry. Połączenie wielu peptydów tworzy białko np. kolagen który jest podstawowym budulcem skóry. Jak wiemy z wiekiem jego zawartość w skórze maleje co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Z pomocą mogą przyjść kosmetyki z peptydami.

Co daje zastosowanie peptydów w kosmetykach ?

Świat kosmetyczny oferuje tysiące a może nawet miliony składników, które możemy z powodzeniem stosować w kosmetykach. Dlaczego więc peptydy?  Otóż substancje te występują naturalnie w skórze. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że skóra je zna i akceptuje. Działanie peptydów dostarczanych z zewnątrz będzie naśladowało działanie naturalnych procesów występujących w skórze. Do takich procesów możemy zaliczyć syntezę kolagenu oraz elastyny, procesy regeneracyjne, obronę przed wolnymi rodnikami. Warto zatem zastanowić które, kosmetyki będą bardziej skuteczne. Kosmetyki które wykorzystują naturalne procesy regeneracji skóry poprzez ich stymulowanie czy te dostarczające korzystnych składników z zewnątrz.

Rodzaje peptydów 

Peptydy mają stosunkowo mały rozmiar co ułatwia ich przenikanie w głąb skóry. Cecha ta jest bardzo korzystna w szczególności w przypadku peptydów transportujących. Ich rolą jest pomoc w przenikaniu składników aktywnych w głąb skóry. Kolejnym rodzajem lub grupą są neuropeptydy. Substancje te przekazują informacje pomiędzy neuronami. W kosmetykach wykorzystywane jest to aby rozluźniać mięśnie. Przekłada się to na walkę ze zmarszczkami mimicznymi. Ostatnią grupą są peptydy sygnałowe, który zadaniem jest wysyłanie informacji do komórek skóry (fibroblastów) pobudzające produkcję kolagenu oraz elastyny.

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z peptydami?

Jak już zostało zaznaczone w tytule wpisu kosmetyki peptydowe są receptą na zmarszczki. Dzięki zdolności stymulowania kolagenu oraz elastyny kosmetyki te działają wygładzająco, ujędrniająco, poprawiają elastyczność i regenerująco na skórę. Peptydy mogą działać jako przeciwutleniacze, chroniąc skórę przed uszkodzeniem spowodowanym wolnymi rodnikami. Wolne rodniki są jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry, dlatego istotne jest ich skuteczne zwalczanie. Kosmetyki z peptydami mogą więc działać ochronnie, neutralizują wolne rodniki i chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem. Można powiedzieć więc, że są to kosmetyki anti-aging. Oprócz tego, peptydy mogą również wspomagać proces regeneracji skóry. Działając na poziomie komórkowym, mogą przyspieszać odnowę skóry, pobudzając zdrowy wzrost nowych komórek skóry. To z kolei pomaga w wygładzaniu powierzchni skóry i redukcji zmarszczek.

Podsumowując, kosmetyki z peptydami stanowią interesującą receptę na zmarszczki. Ich zdolność do stymulowania produkcji kolagenu, elastyny oraz ochrony przed wolnymi rodnikami może przyczynić się do wygładzenia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Stosując kosmetyki peptydowe unikaj łączenia ich z witaminą C oraz kwasami. Warto pamiętać o tym aby kosmetyki z peptydami stosowane były regularnie przez minimum kilka tygodni. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, łącząc regularne stosowanie kosmetyków z peptydami z prawidłowym stylem życia, takim jak zdrowa dieta, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i regularna pielęgnacja skóry. Kosmetyki z peptydami dostępne w naszym sklepie znajdziecie tutaj. W szczególności warto zwrócić uwagę na kosmetyki z peptydami marki Ginger 6.