Jak smog wpływa na skórę

Jak smog wpływa na skórę to pytanie, które coraz częściej pojawia się w profesjonalnej prasie. Skóra to największy narząd naszego ciała. Jej głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. To ona codziennie stawia czoła szkodliwym cząsteczkom wchodzącym w skład zanieczyszczeń powietrza, w tym smogu. Z drugiej strony sam naskórek jest najbardziej narażony na ich działanie. A to odbija swoje piętno na zdrowiu, wyglądzie oraz kondycji naszej skóry.

Jak smog wpływa na skórę?

Ludzki naskórek jest narażony na stosunkowo długi kontakt z zanieczyszczeniami. Ich aktywności sprawia, że nasza skóra staje się sucha i odwodniona. Zawarte w smogu pył i kurz działają wysuszająco. To z kolei prowadzi do osłabienia, a nawet uszkodzenia naturalnej warstwy ochronnej naskórka. Opisując wpływ smogu na kondycję naszej skóry, nie możemy zapomnieć o aspekcie wizualnym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że skutki jego działania są widoczne na pierwszy rzut oka. Ekspozycja na szkodliwe cząsteczki prowadzi do wielu zmian skórnych. Przykładem takiego efektu mogą być przebarwienia, wypryski, zaczerwienienia, stany zapalne oraz zmarszczki. Te ostatnie powstają wskutek zredukowania dostępu tlenu do naszego naskórka. To zaś sprzyja utracie jędrności oraz blasku. Skóra traci elastyczność, co doprowadza do jej przedwczesnego starzenia się. Z uwagi na zanieczyszczenia jesteśmy także bardziej podatni na choroby dermatologiczne. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić: trądzik, alergie skórne, egzemę, a nawet nowotwory skóry. Szkodliwe cząstki gromadzą się na powierzchni naszego naskórka. To powoduje, że ten gorzej oddycha. W rezultacie skóra staje się zszarzała i szorstka. Jest nieprzyjemna w dotyku oraz skłonna do podrażnień. Borykasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami skórnymi, takimi jak pieczenie czy swędzenie? Wiedz, że współwinny może być smog.

Jak chronić skórę przed działaniem smogu?

Wiemy już, że zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na kondycję naszej skóry. Pozostaje zatem jedno pytanie. Co możemy zrobić, aby ją przed tym ochronić? Po pierwsze, stroń od nadmiernej ekspozycji na smog. Pomogą ci w tym aplikacje do monitorowania stanu powietrza. W te dni, kiedy jego normy są wyraźnie przekroczone, postaraj się ograniczyć wyjścia do minimum. Po drugie, zadbaj o pielęgnację skóry. Częste mycie twarzy i wzmacnianie bariery hydrolipidowej to jej podstawa. Poranna aplikacja kosmetyków ochronnych przygotuje twoją skórę na konfrontację ze smogiem. Z kolei wieczorne oczyszczenie pomoże ci pozbyć się resztek, które nagromadziły się w ciągu dnia. Sięgaj po kosmetyki typu anti-pollution. Ten zyskujący na popularności trend to odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy pragną zwiększyć ochronę swojej skóry. Po trzecie, postaw na rośliny oczyszczające powietrze. Nie tylko ożywią wnętrze twojego domu, ale także wpłyną na jakość gromadzonego w nim powietrza. I na koniec, pamiętaj. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Porównując do innych rejonów świata, jakość powietrza w naszym kraju jest na całkiem niezłym poziomie. Stosuj się do powyższych wskazówek, a znacząco zmniejszysz ryzyko negatywnego oddziaływania smogu. Dzięki temu twoja skóra pozostanie zdrowa, elastyczna i pełna blasku.

Jeśli szukasz produktów, które pomogą Ci zadbać o skórę i zabezpieczyć przed smogiem i innymi czynnikami środowiskowymi zadzwoń lub napisz do nas.