pielęgnacja cery wrażliwej

Nadwrażliwość skóry to problem, który dotyka wielu z nas. Jest o tyle kłopotliwy, że jego objawy – takie jak zaczerwienienie, obrzęk lub wysypka –  możemy dostrzec na pierwszy rzut oka. Do tego dochodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenia lub nadmiernego ściągnięcia skóry. Jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź, co jest przyczyną skłonności skóry do podrażnień oraz na czym polega prawidłowa pielęgnacja cery wrażliwej.

Czym charakteryzuje się cera wrażliwa?

Skóra wrażliwa to dość dokuczliwy typ cery. Cechuje się dużą podatnością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Cerę wrażliwą rozpoznamy po nadmiernej reakcji na te czynniki, co najczęściej wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zaczerwienienia, alergie skórne lub pękające naczynka. Innymi dokuczliwymi symptomami tego typu cery są wysypki, rumienie, a także uczucie swędzenia lub pieczenia. Skłonność skóry do nadwrażliwości może być uzależniona od wielu czynników. Wśród nich najczęściej wymieniamy warunki atmosferyczne (silny wiatr, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, intensywne promienie słoneczne), drażniące składniki kosmetyków, zanieczyszczenia powietrza, stres, spadek odporności lub zła dieta. Podłoża nadmiernej reakcji skóry na te czynniki upatruje się w problemach z funkcjonowaniem jej zewnętrznej bariery ochronnej, czyli tak zwanego płaszcza lipidowego.

Cera wrażliwa – jak rozpoznać?

Cerę wrażliwą możemy rozpoznać po tym, w jaki sposób reaguje na określone czynniki. Warto obserwować, jak nasza skóra zachowuje się w starciu z drastycznymi zmianami temperatur, silną ekspozycją na promienie słoneczne lub wiatr, a także po aplikacji kosmetyków, które zawierają dużą ilość konserwantów czy substancji zapachowych. Wnikliwa analiza jej reakcji pomoże nam zweryfikować, z jakim typem skóry mamy do czynienia. W przypadku cery wrażliwej częstymi reakcjami na różnego rodzaju czynniki będą zaczerwienienia, obrzęki, łuszczenie się skóry, uczucie napięcia, nadmiernego ciepła oraz ściągnięcia skóry, a także pieczenie, swędzenie, świąd lub wysypka. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, jak szybko zachodzą określone zmiany. Jeśli reakcja pojawia się niemal natychmiast, mówimy o skórze wrażliwej. W przypadku opóźnionej reakcji oraz wystąpienia dodatkowych objawów mamy do czynienia ze skórą alergiczną.

Pielęgnacja cery wrażliwej – wskazówki

Wiemy już, że cera wrażliwa jest dość wymagająca oraz kapryśna. Jak o nią dbać, aby sprawiała nam jak najmniej kłopotów? Warto przyjrzeć się bliżej czynnikom, na które nasza skóra jest szczególnie podatna i ograniczyć te, na które mamy największy wpływ. Kawa, mocna herbata, ostre przyprawy oraz alkohol to produkty, które mogą wywoływać jej nadwrażliwość. Dbajmy także o redukcję stresu oraz ochronę naszej skóry podczas ekspozycji na dość agresywne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, silny wiatr czy ostre wahania temperatur. Pomogą nam w tym różnego rodzaju preparaty ochronne przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej. Pamiętajmy, aby dostosować typ ochrony do aktualnych warunków atmosferycznych. Latem sięgnijmy po kosmetyki z wysokim filtrem UV, który osłoni nas przed nadmiernym słońcem. Z kolei zimą wybierzmy tłuste kremy, które zatroszczą się o skórę narażoną na kontakt z silnym mrozem.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Prawidłowa pielęgnacja cery wrażliwej opiera się przede wszystkim na doborze odpowiednich produktów do twarzy. Skuteczne kosmetyki do cery wrażliwej powinny być bezpieczne oraz łagodne dla skóry. Warto zwracać uwagę na to, aby wybierane preparaty miały jak najkrótszy skład oraz jak najmniejszą ilość substancji potencjalnie drażniących. Obecność takich składników jak alkohol, silne detergenty, konserwanty, sztuczne barwniki czy substancje zapachowe może wzmocnić efekt nadwrażliwości naszej skóry i dodatkową ją podrażnić. W pielęgnacji cery wrażliwej możemy z powodzeniem stosować preparaty apteczne przeznaczone dla takiego typu skóry.  Kosmetyki do cery wrażliwej są zazwyczaj bezzapachowe, a w ich składzie nie znajdziemy żadnych znanych substancji drażniących. W walce z nadwrażliwością skóry świetnie sprawdzą się także naturalne kosmetyki wegańskie. Te składają się głównie z bezpiecznych oraz łagodnych dla skóry substancji pochodzenia roślinnego.

Sprawdź kosmetyki dedykowane pielęgnacji wrażliwej skórze w naszym sklepie internetowym tutaj. Jeśli potrzebujesz porady napisz do nas lub zadzwoń a pomożemy również Tobie.