Japnia kraj kwitnącej wiśni

Od lat Japonia zachwyca niespotykaną kulturą, piękną przyrodą i pyszną kuchnią. Chcesz odkryć uroki tego niesamowitego miejsca? Zastawiasz się, co sprawia, że jest tak wyjątkowe? A może marzysz, by odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni? Poniżej znajdziesz 5 powodów, dla których warto to zrobić!

 

1.     Fascynująca kultura

Japonia słynie z bogatej i unikatowej kultury, która kryje za sobą wiele tradycji i zwyczajów. Origami, czyli japońska sztuka składania papieru, kimono, czyli tradycyjny ubiór japoński, charakterystyczne pozdrowienia i ukłony… To tylko kilka symboli tego kraju, które znane są niemal na całym świecie. Warto pamiętać, że kultura Japonii znacząco różni się od tej europejskiej. Głośne siorbanie czy mlaskanie to oznaka szacunku i wyraz aprobaty dla kunsztu kucharskiego gospodarza. Z kolei zostawianie napiwków w restauracji jest uznawane za obrazę. Japończycy – w przeciwieństwie do Europejczyków – wystrzegają się również cyfry 4, która ich zdaniem… przynosi pecha. Kraj kwitnącej wiśni ma dużo więcej do zaoferowania łącznie z ojczystym językiem w którym można znaleźć wiele mądrości życiowych.

2.     Zadziwiająca filozofia życia

Japończycy są mistrzami w utrzymywaniu dyscypliny i przestrzeganiu zasad. Dla wielu z nich honor jest na pierwszym miejscu. Warto tutaj wspomnieć chociażby o bushido, czyli swoistym kodeksie moralnym wojowników. To niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów, u podstaw którego leży samodoskonalenie na poziomie cielesnym i duchowym.

W kontekście filozofii życia Japończyków nie możemy pominąć kodowari, które oznacza bezkompromisowe i nieustanne dążenie do perfekcji. To popularny światopogląd, który zakłada pełne skupianie się na detalach i wykonywaniu konkretnych zadań, niezależnie od ich wagi czy przeznaczenia.

W kulturze Japonii popularne jest również pojęcie ikigai, które możemy przetłumaczyć jako japońską sztukę szczęścia. Jej założeniem jest koncentracja na tym, co tu i teraz. Cel?  Żyć pełniej i doceniać każdą chwilę!

3.     Zdrowa i apetyczna kuchnia

Myśląc o Japonii, myślimy o apetycznym i zdrowym jedzeniu. Choć dla wielu pierwszym skojarzeniem jest sushi, lokalna kuchnia ma o wiele więcej do zaoferowania… Ramen, Onigiri, pierożki Gyoza, makaron Udon, wołowina Kobe – to tylko kilka dań, przekąsek czy produktów,  których koniecznie musisz spróbować!

Nie bez powodu  Japończycy należą do najdłużej żyjących nacji, a kuchnię japońską uznaje się za jedną z najzdrowszych na świecie. Jej bazę stanowią mało przetworzone i lokalne produkty. Świeże ryby i owoce morza, bogate w witaminy i antyoksydanty warzywa… Czego chcieć więcej?

4.     Naturalne i skuteczne kosmetyki

Japończycy znani są również ze skrupulatnego dbania o urodę. W ich kulturze większą wagę przywiązuje się do pielęgnacji i zapobiegania niż – popularnego w Europie  – upiększania czy maskowania problemów skórnych.

Japoński rytuał pielęgnacyjny to przede wszystkim kompleksowe dbanie o potrzeby skóry. To również przywiązywanie wagi do kluczowych etapów pielęgnacji, w tym dokładnego oczyszczania, skutecznego nawilżania czy dogłębnego odżywiania. Za efektem nieskazitelnie pięknej, promiennej i zdrowej cery Japonek stoi regularność i precyzja.

Japonki utrzymują skórę w dobrej kondycji również dzięki zastosowaniu skutecznych i bezpiecznych kosmetyków. Te najczęściej bazują na naturalnych, roślinnych i lokalnych składnikach. Duże znaczenie ma też połączenie tradycyjnych receptur z innowacyjnymi rozwiązaniami. Regularne i precyzyjne rytuały pielęgnacyjne w połączeniu z dobrej jakości kosmetykami sprawiają, że Japonki na długo cieszą się zdrową, młodą i naturalnie piękną cerą. Japońskie marki kosmetyków znajdziesz tutaj.

5.     Różnorodność atrakcji

Japonia to kraj kontrastów i różnorodności. Tutaj tradycja przeplata się z nowoczesnością. Z jednej strony mamy bogatą kulturę, klasyczne kimona i stare, majestatyczne świątynie. Z drugiej? Nowoczesne metropolie, rozbudowaną infrastrukturę, szalone neony i wszechobecne automaty do gier.

Krystaliczne jeziora, bambusowe lasy, wodospady – w Kraju Kwitnącej Wiśni nie zabraknie atrakcji dla entuzjastów przyrody. Z kolei fani tętniących życiem miast pokochają Tokio z jego drapaczami chmur, dzielnicą anime oraz Tsukiji, czyli największym targiem rybnym na świecie. Tutaj też znajdziemy słynne skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya, na których w godzinach szczytu przechodzi jednocześnie kilka tysięcy osób! Miłośnicy tradycji i kultury pierwsze kroki powinni skierować w stronę Kioto, które słynie z zapierających dech w piersiach kompleksów świątynnych. Mamy też wyspę Okinawa, czyli raj dla fanów plażowania, pięknych widoków i błogiego odpoczynku. A może trekking i podziwianie widoków z Fudżi, czyli najwyższego szczytu Japonii?

Kraj kwitnącej wiśni

Jedno jest pewne w tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Na koniec odpowiedź na jeszcze jedno nurtujące pytanie. Dlaczego o Japonii mówi się Kraj kwitnącej wiśni. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i mogłaby być osobnym wpisem na blogu. Jednak my podamy dwa powody. W Japonii występuje ponad 100 gatunków tego drzewa. Wiśnia dla Japończyków to symbol przemijalności życia. Jest również święto podczas którego Japończycy patrzą na kwiaty, odpoczywają oraz kontemplują.