Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, które może występować u osób w każdym wieku. Choroba zazwyczaj dotyka młodzież w okresie dojrzewania, ale nie tylko… Coraz częściej z tą nieprzyjemną dolegliwością borykają się także osoby dorosłe. Zastanawiasz się, czym właściwie są zmiany trądzikowe i jakie są ich przyczyny? A może chciałbyś dowiedzieć się, jak pozbyć się trądziku? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak skutecznie uporać się z tym problemem.
Czym jest trądzik?
Trądzik to choroba skórna, której bezpośrednią przyczyną jest pojawienie się stanu zapalnego gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych. W jego rezultacie dochodzi do wystąpienia licznych wykwitów – zarówno o charakterze zapalnym (krostki, grudki, torbiele), jak i niezapalnym (zaskórniki zamknięte i otwarte). Problemy z trądzikiem dotykają najczęściej młodzież w trakcie dojrzewania, czego podłożem są zaburzenia gospodarki hormonalnej. W ich efekcie dochodzi do łojotoku spowodowanego nadmiernym pobudzeniem czynności gruczołów łojowych.
Trądzik – przyczyny
Trądzik jest chorobą o niejednoznacznym pochodzeniu. Schorzenie jest o tyle kłopotliwe, że jego występowanie może być uzależnione od wielu czynników. Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny trądziku? Oto one:
- zmiany hormonalne. Wiążą się przede wszystkim z występowaniem trądziku u osób młodych. Tak zwany trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania, a jego przyczyną jest nadmierna stymulacja produkcji łoju gromadzącego się w mieszkach włosowych. Zmiany trądzikowe, wywołane wahaniami hormonalnymi, mogą pojawiać się także już u kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego.
- czynniki dziedziczne. Zakłada się, że trądzik może być uwarunkowany genetyczne. Jako jedną z przyczyn tego schorzenia podaje się dziedziczną skłonność do łojotoku czy rogowacenia ujść mieszków włosowych. Jeśli rodzice doświadczyli kiedyś tego problemu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie ona także ich potomstwo.
- infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Udowodniono, że do rozwoju trądziku przyczyniają się pewne grupy bakterii oraz grzybów, które namnażają się na powierzchni skóry. Ich nadmierna aktywność prowadzi do pojawienia się na skórze zaskórników, grudek oraz blizn.
- niezdrowy styl życia. Za rozwój oraz nasilenie się trądziku mogą odpowiadać także inne czynniki, takie jak stres czy nieprawidłowe nawyki. Do najczęściej występujących czynników zewnętrznych możemy zaliczyć: nieodpowiednią dietę, brak snu, niedobór witamin, palenie papierosów czy nieprawidłową pielęgnację twarzy.
Jak pozbyć się trądziku – leczenie i pielęgnacja
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się trądziku jest odpowiednio dobrane leczenie. Tak, jak w przypadku innych chorób, pojawienie się zmian trądzikowych warto omówić z lekarzem specjalistą. Dermatolog pomoże ustalić przyczyny problemu oraz dobierze odpowiednie metody leczenia. Te mogą opierać się na stosowaniu preparatów o miejscowym działaniu antybakteryjnym oraz łagodzącym (kremy, żele oczyszczające, maści) lub działaniu ogólnoustrojowym (doustne antybiotyki). Odpowiednio dopasowane preparaty przeciwtrądzikowe zahamują nadmierną produkcję łoju oraz powstrzymają pojawianie się nowych stanów zapalnych.
Kosmetyki do cery trądzikowej
Walka ze zmianami skórnymi nie musi ograniczać się tylko do leczenia dermatologicznego. Aby zwiększyć szansę na pozbycie się trądziku, warto wspomóc się dodatkowymi działaniami. Pomocna może okazać się zmiana diety, rezygnacja z używek czy zadbanie o prawidłową pielęgnację twarzy. W tym celu możemy sięgnąć po odpowiednio dobrane kosmetyki do skóry trądzikowej. Ich zadaniem jest regulacja wydzielanego sebum oraz utrzymanie prawidłowego pH skóry. Nie powinniśmy zapominać także o regularnym i dokładnym oczyszczaniu twarzy oraz jej prawidłowej pielęgnacji. Z pomocą służą delikatne żele, naturalne olejki oraz kojące kremy do twarzy. Warto pamiętać również, aby wybierać te kosmetyki do cery trądzikowej, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Jeśli potrzebujesz pomocy napisz lub zadzwoń do nas a pomożemy również Tobie.