Pielęgnacja skóry zimą- podstawowe zasady

Jak zima może wpływać na skórę?

Zima to dość trudny okres dla skóry człowieka z powodu połączenia niskich temperatur, suchego powietrza oraz różnic wilgotności pomiędzy otwartą przestrzenią, a pomieszczeniami ogrzewanymi. Te czynniki prowadzą do licznych zmian i wyzwań związanych z funkcjonowaniem naszej skóry. Niskie temperatury powietrza prowadzą do spowolnienia funkcji gruczołów łojowych, co zmniejsza naturalną barierę ochronną skóry. Zimno powoduje także skurcz naczyń krwionośnych, a to ogranicza dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. Skóra może zacząć wyglądać na matową i zmęczoną.

Dodatkowo, ogrzewanie w pomieszczeniach obniża wilgotność powietrza, co często prowadzi do zwiększonej transepidermalnej utraty wody. W efekcie tego skóra staje się coraz bardziej sucha, szorstka, napięta, a to z czasem może doprowadzić do jej pękania i łuszczenia się. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że bardzo wysokie różnice temperatur między ogrzewanymi wnętrzami naszych mieszkań, a zimnym powietrzem na zewnątrz powodują mikrouszkodzenia warstwy ochronnej skóry. Zwiększa się wówczas podatność na podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne skóry. Osoby z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem różowatym często doświadczają zaostrzenia objawów właśnie zimą.

Jakie są różnice w pielęgnacji zimowej i letniej?

Latem główny nacisk kładzie się na ochronę przeciwsłoneczną, stosowanie lekkich formuł kosmetycznych oraz na używanie składników, które przyczynią się do regulacji wydzielania sebum.Zimą natomiast priorytetem będzie odbudowa bariery hydrolipidowej, intensywne nawilżanie i ochrona skóry przed zimnem. Formuły kosmetyczne powinny być bogatsze, zawierać więcej emolientów i substancji okluzyjnych. Zimą pamiętaj także o osłanianiu skóry twarzy oraz dłoni przy pomocy szalików i rękawiczek, ponieważ to pozwoli zminimalizować ekspozycję skóry na mróz.

Jakie kosmetyki są zalecane zimą?

  1. Kremy ochronne i odżywcze: zwiększona ochrona lipidowa zapobiega nadmiernej utracie wilgoci z powierzchni skóry. Kremy tłuste i półtłuste są szczególnie zalecane dla skóry suchej i wrażliwej.
  2. Serum nawilżające: lekkie formuły kosmetyczne z substancjami humektantowymi (np. z kwasem hialuronowym) pomogą zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry.
  3. Balsamy do ust i kremy do rąk: będą chronić delikatne obszary ciała przed wysuszeniem i pękaniem.
  4. Kremy zawierające filtry przeciwsłoneczne (SPF): zimą należy stosować SPF 30-50, szczególnie w górach lub podczas aktywności na śniegu. Pomimo faktu, że słońce zimą jest słabsze, to promieniowanie UVA przenika przez chmury i może uszkadzać skórę, ponieważ śnieg odbija nawet do 80% promieni słonecznych.

 Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków na zimę?

Uważaj na kosmetyki na bazie wody bez dodatkowych składników ochronnych. Produkty o wysokiej zawartości wody jak lekkie kremy nawilżające czy mgiełki mogą zwiększać ryzyko odmrożeń i pękania naskórka. Podczas mrozu woda na powierzchni skóry może zamarznąć, co znacznie osłabi barierę hydrolipidową naszej skóry. W pielęgnacji postaw raczej na kremy półtłuste z dodatkiem emolientów i substancji ochronnych.

Unikaj kosmetyków zawierających w składzie alkohol, ponieważ może on prowadzić do przesuszenia skóry i zwiększyć jej podatność na mikrouszkodzenia. Staraj się również ograniczyć silnie matujące produkty jak mocne pudry, ponieważ mogą one nadmiernie wysuszać skórę, co w zimowych warunkach jest szczególnie szkodliwe. Zwróć także uwagę, by unikać kosmetyków zawierających silne detergenty (SLS, SLES), ponieważ mogą one pozbawić skórę naturalnych lipidów, co prowadzi do przesuszenia i podrażnień skóry.

Kosmetyki stosowane zimą

Jakie składniki powinny być obecne w kosmetykach stosowanych zimą?

  1. Humektanty: kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik- odpowiedzialne są za wiązanie wody w naskórku.
  2. Emolienty: masło shea, olej migdałowy, olej arganowy, skwalan- pomagają w odbudowie warstwy lipidowej skóry.
  3. Substancje okluzyjne: wosk pszczeli, lanolina- będą chronić skórę przed odparowaniem wilgoci.
  4. Antyoksydanty: witamina E, koenzym Q10, ekstrakt z zielonej herbaty- zwalczają wolne rodniki i chronią przed stresem oksydacyjnym.
  5. Ceramidy i nienasycone kwasy tłuszczowe: będą wzmacniać barierę ochronną skóry i poprawią jej elastyczność.
  6. Pantenol i alantoina: pomogą w łagodzeniu powstałych już podrażnień i przyspieszą regenerację skóry.

 

 Jakie zabiegi pielęgnacyjne są zalecane zimą?

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na delikatne oczyszczanie skóry. Oczyszczanie polegające na stosowaniu łagodnych żeli myjących, pianek lub mleczek, które nie będą naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Powinno się unikać produktów z alkoholem i agresywnych środków powierzchniowo czynnych. Zaleca się w codziennej pielęgnacji stosowanie kremów nawilżających i masek regenerujących, odżywczych. Wieczorem warto używać serum z witaminą E lub retinoidami (w niskich stężeniach, by nie spowodować podrażnienia). W temacie peelingów poleca się głównie enzymatyczne, ponieważ delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka przyczynia się do uniknięcia jego  nadmiernego rogowacenia, ale bez uszkodzenia bariery skórnej.

 

Jakie profesjonalne zabiegi gabinetowe można wykonywać zimą?

Do zabiegów, które w znaczny sposób przyczynią się do poprawy kondycji skóry zimą zaliczyć można mezoterapię igłową i bezigłową z kwasem hialuronowym. Przyczyniają się one do zwiększenia nawilżenia skóry w jej głębszych warstwach. Zalecane są także zabiegi z użyciem tlenu, które korzystnie wpłyną na dotlenienie komórek skóry. Dodatkowo, wskazane są delikatne peelingi chemiczne, np. z kwasem mlekowym. Wpłynie to na poprawę struktury skóry bez ryzyka podrażnień. Warto również wykonać zabiegi ochronne z ceramidami, lipidami lub maskami regenerującymi, które wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry.

Podsumowanie

Dbanie o skórę zimą to inwestycja w jej zdrowy wygląd na przyszłe miesiące. Codzienna, przemyślana, dobrze dobrana pielęgnacja pomoże zminimalizować wpływ trudnych warunków atmosferycznych na naszą skórę. W tym czasie warto koncentrować się na ochronie i regeneracji skóry. Należy stosować kremy półtłuste i tłuste, wybierać kosmetyki bogate w lipidy, emolienty oraz składniki łagodzące. Skóra powinna być chroniona nie tylko przed zimnem, ale także przed wiatrem i słońcem.

 

Karolina Wawrzyniak - kosmetologOpracowała

Karolina Wawrzyniak – Kosmetolog

 

 

 

Źródła:

  1. Skóra. Fascynująca historia- Yael Adler
  2. Pielęgnacja skóry przez cztery pory roku. Azjatyckie inspiracje- Barbara Kwiatkowska
  3. Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem- Lucyna Majchrzak
  4. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska- Maria Noszczyk