Zasady pielęgnacji skóry naczyniowej

Zasady pielęgnacji skóry naczynkowej możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to działania zapobiegawcze. Do tej kategorii zaliczymy świadomość tego co działa na skórę negatywnie a co pozytywnie, działania profilaktyczne oraz akceptację skóry. Druga kategoria to działania mające na celu poprawę funkcjonowania skóry, które będą odnosiły się do podstaw. Do takich działań zaliczymy stosowanie kosmetyków bogatych w składniki pozytywnie wpływające na skórę naczynkową oraz inne metody wspomagania tego typu cery np. odpowiednia suplementacja. Zacznijmy jednak od samego początku.

Jakie są przyczyny wstępowania cery naczynkowej?

Skóra naczyniowa lub naczynkowa to często występujący typ skóry, którego cechą charakterystyczną jest widoczność naczynek krwionośnych oraz zaczerwienienie na twarzy. Do głównych przyczyn występowania tego typu cery należą:

  • Predyspozycje genetyczne – często typ skóry wynika z genetyki i jej dziedziczenia
  • Gospodarka hormonalna – profil hormonów ma znaczący wpływ na stan naczyń krwionośnych
  • Wrażliwość skóry – większa reaktywność powodująca podrażnienie może prowadzić do rozszerzania się naczyń krwionośnych

Cera naczynkowa może być wynikiem występowania innych cech lub chorób np.:

  • Problemy z krążeniem krwi – mogą powodować większe ciśnienie krwi co sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz ich pękaniu.
  • Czynniki autoimmunologiczne – mogą powodować osłabienie naczyń krwionośnych oraz ich pękanie.
  • Zaburzone funkcje bariery ochronnej skóry – osłabienie bariery może prowadzić do nadmiernej reaktywności skóry co w konsekwencji może przełożyć się na stan naczyń krwionośnych.

Identyfikacja skóry naczynkowej wydaje się stosunkowo prosta jednak mimo to spotykamy się z błędami w tym zakresie. Zazwyczaj wynika to z braku informacji na temat wszystkich cech charakterystycznych tego typu cery.

 

Charakterystyka skóry naczynkowej

Do podstawowych cech cery naczynkowej należą:

  • Płytko położone w skórze naczynia krwionośne, które często widoczne są gołym okiem
  • Kruchość naczyń krwionośnych oraz skłonność do pękania, która może skutkować pojawianiem się tzw. pajączków
  • Cienka skóra, zazwyczaj grubość skóry dotyczy całego ciała. Może to również spowodować pojawienie się cieni pod oczami gdzie skóra jest jeszcze cieńsza.
  • Wysoka wrażliwość, dotyczy to reakcji na kosmetyki.
  • Wysoka reaktywność, skóra naczynkowa reaguje szybciej na zewnętrzne czynniki drażniące takie jak wysokie lub niskie temperatury, pocieranie czy promieniowanie UV.
  • Skłonność do zaczerwienienia
  • Często występuje przy jasnym fototypie skóry

Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że skóra naczynkowa jest delikatna i skłonna do podrażnień. Szybko reaguje na zewnętrzne czynniki drażniące przy czym nie wszystkie czynniki drażniące mogą wywoływać ten sam efekt, każda cera jest indywidualna dlatego warto ją obserwować i zastosować odpowiednie podejście do pielęgnacji oraz profilaktyki stylu życia.

Zasady pielęgnacji skóry naczynkowej

Nawiązując do kategorii wspomnianych powyżej pielęgnację skóry naczynkowej zaczynamy od zadbania o odpowiednią profilaktykę. Działania jakie możemy podjąć dotyczą wielu obszarów, które wymieniamy poniżej. Dobrym sposobem ich wdrażania w życie będzie metoda małych kroków.

Odpowiednia dieta

W przypadku cery naczynkowej należy unikać picia dużych ilości alkoholu, kawy, mocnej herbaty, spożywania ostrych dań oraz żywności mocno przetworzonej. Odpowiednia dieta to również suplementacja. Warto sięgnąć po witaminy, minerały oraz ekstrakty roślinne, które wspierają wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Unikanie stresu oraz silnych emocji

Stres jest czynnikiem wpływającym negatywnie na każdy rodzaj cery jednak w przypadku cery naczynkowej ma on szczególne znaczenie. Zdenerwowanie, oraz stres przyspiesza krążenie krwi co przekłada się na uwidocznienie efektu rumieńców. Ich zanikanie występuje miejscowo co przekłada się na efekt czerwonych plam na twarzy, na szyi oraz dekolcie.  Dobrą praktyką może być tutaj praca nad opanowaniem i kontrolą emocji poprzez regularną medytację lub jogę.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest czynnikiem wpływającym na znaczące podniesienie ciśnienia krwi co powoduje uwidocznienie naczyń krwionośnych. Oczywiście nie należy z niej rezygnować ponieważ wpływa ona pozytywnie na działanie całego naszego organizmu. Warto jednak świadomie wybierać ćwiczenia. Aktywność o dużej intensywności spowoduje wzrost zaczerwienienia na twarzy, który będzie znikał miejscowo przez kilka godzin o czym warto pamiętać.

Unikanie czynników drażniących

Kolejnym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest unikanie czynników drażniących takich jak wysokie oraz niskie temperatury. Oznacza to rezygnację z gorących kąpieli, sauny, solarium lub morsowania. Do mycia powinno stosować się letnią lub lekko ciepłą wodę.  Ponadto warto zrezygnować z pocierania twarzy np. ręcznikiem.

Ochrona przed słońcem

Niekorzystny wpływ słońca na skórę jest niekwestionowany nadal jednak czynnik ten jest bagatelizowany lub ignorowany przez wiele osób. Nadmierna ekspozycja na słońce w szczególności bez kremów z filtrem prowadzi do utraty kolagenu co z kolei osłabia naczynia krwionośne.

Profilaktyka jest elementem od którego warto zacząć troskę o swoją skórę. Konsekwentne stosowanie się do zasad przyniesie trwałe efekty.  Kolejnym elementem, który może pomóc w przypadku cery naczynkowej jest odpowiedni dobór kosmetyków stosownie się do zasad pielęgnacji. W swojej rutynie pielęgnacyjnej należy pamiętać o

  • Silnej ochronie przeciwsłonecznej
  • Eliminacji kosmetyków z potencjalnie drażniącymi substancjami
  • Łagodnym oczyszczaniu skóry
  • Rezygnacja z mechanicznych peelingów złuszczających naskórek na rzecz peelingów enzymatycznych
  • Stosowanie letniej wody
  • Dbaniu o intensywne nawilżenie skóry

 

Które kosmetyki do cery naczynkowej będą najlepsze?

Stosując zasady pielęgnacji cery naczynkowej oraz dobierając odpowiednie kosmetyki możemy znacząco poprawić jakość naszej skóry oraz komfort życia. Cera naczynkowa występuje dość często co przekłada się na duże zapotrzebowanie na kosmetyki do tego rodzaju cery. W wyniku tego na rynku mamy wiele kategorii np.: profesjonalne kosmetyki do cery naczynkowej, dermokosmetyki do cery naczynkowej oraz  kosmetyki naturalne do cery naczynkowej. Może to powodować zagubienie i poczucie przytłoczenia wyborem.  Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego czy są to produkty naturalne, profesjonalne  czy zaklasyfikowane jako dermokosmetyki kluczowe znaczenie ma skład oraz właściwości danego kosmetyku.

Wybierając kosmetyki do cery naczynkowej skupiamy się na cechach, na które możemy wpłynąć poprzez pielęgnację. Stosując odpowiednie produkty możemy wzmacniać naczynia krwionośne, budować naturalną barierę ochronną skóry oraz łagodzić zaczerwienienia skóry. Elementy te są podstawą pielęgnacji cery naczynkowej przy użyciu kosmetyków.

Sięgając po krem, serum, toner czy piankę do mycia twarzy wybieramy produkty, które wykazują właściwości wspierają powyższe cechy. Każdy etap pielęgnacji jest ważny dlatego przyjrzyjmy się im dokładniej.

 

Mycie twarzy oraz demakijaż skóry naczynkowej

Jest to pierwszy i bardzo ważny etap pielęgnacji. W przypadku cery naczynkowej powinnyśmy postawić na kosmetyki o delikatnych detergentach. Mycie twarzy oraz demakijaż przy tym rodzaju skóry powinno również wspierać odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Dobrym wyborem będzie tutaj rezygnacja z płynów micelarnych. Duża część produktów tego typu ma agresywne działanie. Lepszym wyborem będzie olejek do demakijażu, który rozpuszcza kosmetyki kolorowe a jednocześnie pielęgnuje twarz. Olejek taki powinien być mieszaniną oleji, które nie zatykają porów oraz bogate są w witaminy. Po demakijażu przychodzi pora na kosmetyk do oczyszczania na bazie wody np. żel do mycia twarzy.

Żel do mycia twarzy do skóry naczynkowej oparty powinien być o łagodne detergenty oraz wzbogacony o dodatkowe funkcje takie jak nawilżanie skóry, kojenie oraz wzmocnienie bariery ochronnej. Łączenie wielu funkcji jest cechą charakterystyczną koreańskich kosmetyków.  Dobrym wyborem będzie Kojący żel co mycia twarzy Hayejin. Zastosowano w nim bardzo łagodny surfaktant disodium cocoamphodiacetate, który posiada właściwości myjące. Pantenol, ekstrakt z lotosu będą koiły skórę a liczne ekstrakty z kiełków dostarczą skórze odpowiedniego odżywienia w witaminy.

Kojący żel oczyszczający do mycia twarzy Hayejin Blessing of Sprout

 

Toner do skóry naczynkowej

Tonizacja skóry to bez wątpienia jeden z najbardziej niedocenianych kroków pielęgnacyjnych.  Jest on bardzo ważny ponieważ przygotowuje skórę do kolejnych elementów pielęgnacji. Dzięki tonizacji skóry kolejne kroki przyniosą lepsze efekty dlatego nie powinno się go pomijać. Wybierając toner do cery naczynkowej stawiamy na działanie kojące, wzmacniające barierę ochronną oraz wzmacniające naczynia krwionośne.  Takim produktem jest toner koreańskiej marki kosmetyków Boutijour.

Toner do twarzy Boutijour to kosmetyk łączący w sobie składniki o działaniu ochronnym. Zabezpiecza skórę przed zanieczyszczeniami oraz światłem UV. Zawarte w kosmetyku ekstrakty botaniczne takie jak ekstrakt z liści lotosu, ekstrakt z liści zielonej herbaty, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej zapewnią działanie kojące oraz wzmacniające naczynia krwionośne.

Woda z Lotosu Toner do Twarzy – Lotus Water Anti-Pollution Repairing Toner Boutijour

Serum do skóry naczynkowej

Serum do twarzy to agent do zadań specjalnych. W przypadku cery to kosmetyk, który powinien intensywnie oddziaływać na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dobrym wyborem w tym przypadku będzie serum marki Hayejin z serii blessing of sprout. W składzie serum znajdziemy liczne składniki kojące oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Jednym z takich składników jest  inositol nazywany również witaminą B8. Składnik ten działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych co przekłada się do zmniejszenia ich skłonności do pękania. Kolejną cenną właściwością składnika jest zdolność do zmniejszania widoczności popękanych naczynek krwionośnych.

Wzbogacone serum do twarzy Hayejin Blessing of Sprout

Krem do skóry naczynkowej

Wybierając krem do skóry naczynkowej warto postawić na kosmetyk o zróżnicowanych funkcjach, który będzie wspierał podstawowe potrzeby skóry naczynkowej jednocześnie zapewniając jej odpowiednie nawilżenie oraz działanie przeciwzmarszczkowe. Kremem, który polecamy jest witalizujący krem do twarzy Hayejin. Jest to kosmetyk o zróżnicowanym działaniu. Krem łączy w sobie składniki wzmacniające barierę ochronną skóry, składniki kojące, przeciwzmarszczkowe, rozświetlające oraz odżywcze.

Witalizujący krem do twarzy HAYEJIN Blessing of Sprout

 

Pielęgnację twarzy warto wzbogacić w kosmetyki dedykowane okolicom oczu. W przypadku cery naczynkowej jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że skóra pod oczami jest cieńsza i naczynka mogą być jeszcze bardziej widoczne. Sprzyja to również pojawianiu się cieni pod oczami. Dlatego warto wprowadzić krem pod oczy jako rutynę pielęgnacyjną.

 

Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – Hayejin Blessing of Sprout

 

Codzienne działania pielęgnacyjne cery naczynkowej warto uzupełnić o działania dodatkowe o rzadszej częstotliwości. Do takich działań może należeć stosowanie kosmetyków takich jak maski w płachcie czy olejki, które pozytywnie działają na skórę naczynkową. Wszystkie kosmetyki zawierające składniki odpowiednie do tego rodzaju cery dostępne w naszym sklepie internetowym znajdziecie w kategorii skóra naczynkowa.

Poznaliście już podstawowe zasady pielęgnacji skóry naczynkowej niemniej jednak warto pamiętać że pielęgnacja  jest sprawą indywidualną. Różne aspekty sprawiają, że pielęgnacja musi być dostosowana indywidualnie do potrzeb każdej skóry. Nie ma uniwersalnej reguły, która sprawdza się w przypadku każdej osoby. Warto testować produkty tak aby dobrać kosmetyki zapewniające Waszej skórze maksymalne korzyści. Dobrze przy tej okazji skorzystać z porady kosmetologa.  Zapraszamy do skorzystania z darmowej konsultacji z naszym specjalistą – Umów konsultację.