Charakterystyka oraz podstawowe zasady pielęgnacji skóry suchej

Skóra sucha jest jednym z czterech podstawowych rodzajów skóry w ujęciu tradycyjnym. Co ciekawe termin ten jest określeniem potocznym prawidłowym określeniem w ujęciu medycznym jest nadmierna suchość skóry. W tym artykule omówimy podstawowe cechy skóry suchej, zasady pielęgnacji suchej, przyczyny występowania oraz przedstawimy nasze rekomendacje kosmetyków do tej cery.

Charakterystyka skóry suchej

W przypadku tego typu cery suchość często występuje na twarzy, skórze głowy, kończynach a niekiedy na całym ciele. Cechami charakterystycznymi dla cery suchej będą:

 

 • Cienka jasna skóra
 • Skóra szorstka i chropowata
 • Skóra łuszcząca się
 • Pokryta drobnymi zmarszczkami

Ciekawym spostrzeżeniem jest to, że powyższe cechy mogą nasilać się przy występowaniu złej pogody. Wynika to mniejszej odporności  bariery ochronnej. Skóra sucha szybciej reaguje na mróz, wiatr, suche powietrze oraz słońce. W przypadku skóry suchej spotykamy również dwa terminy określające jej skrajny stan.

Rybia łuska

Pojęcie to oznacza skórę ekstremalnie suchą, złuszczającą się na dużych powierzchniach. Jest to skóra trudna do leczenia skierowana w kierunku dermatozy charakteryzującej się zaburzeniami syntezy profilagryny.

Łuszczyca

Jest to choroba skóry charakteryzująca się nadmiernym wysuszeniem skóry wraz z pogrubieniem warstwy rogowej. Proces keratynizacji jest zaburzony. Przepuszczalność skóry jest zwiększona. Suchość skóry może wynikać z nieprawidłowej spójności korneocytów, która prowadzi do zwiększonej utraty wody. Występują zmiany w składzie lipidów naskórkowych oraz zanik naturalnego czynnika nawilżającego. Suchość skóry postępuje wraz z wiekiem.

Przyczyny powstawania skóry suchej

Suchość skóry może być spowodowana przez:

 • Uwarunkowanie genetyczne
 • Nadmierną ekspozycją na słońce
 • Wpływem środowiska: zimno, wiatr, suche ciepłe powietrze
 • Starzenie się
 • Skłonnością do atopii
 • Chorobą skóry

Zasady pielęgnacji skóry suchej

Skóra sucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tak jak w przypadku każdego rodzaju skóry przez pielęgnację rozumiemy odpowiednią profilaktykę oraz odpowiednio dobrane kosmetyki. Do podstawowych zaleceń profilaktycznych dotyczących skóry suchej możemy zaliczyć:

 • Unikanie twardej wody.
 • Eliminacja środków myjących o zbytnim odczynie zasadowym.
 • Unikanie środków myjących o dużej ilości detergentów.
 • Unikanie kosmetyków na bazie alkoholu.
 • Nie pocieranie skóry.
 • Intensywne nawilżanie skóry podczas przebywania w pomieszczeniach o suchym powietrzu np. klimatyzowane biura, samolot.
 • Nawadnianie od środka poprzez picie dużych ilości wody.

Zasady profilaktyczne można w bardzo ogólny sposób sprawdzić do stwierdzenia unikania tego co szkodzi skórze suchej oraz promowania tego co jej służy. Ograniczenie ekspozycji na słońce, mróz, suche powietrze przy jednoczesnym dbaniu o nawilżenie zarówno od środka jak i od zewnątrz.

Jakie kosmetyki do cery suchej wybrać?

Rynek oferuje wiele produktów przeznaczonych typowo do skóry suchej. Jest to dobry kierunek jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić dany produkt. Warto szukać kosmetyków, które będą miały bogaty skład. Doskonała będzie kompozycja nakierowana na nawilżenie skóry w głębszych warstwach oraz na jej powierzchni, zabezpieczająca przed utratą wilgoci oraz pozytywnie wpływająca na barierę ochronną. Cechy te powinny spełniać kosmetyki używane na każdy etapie pielęgnacji. Każdy z tych etapów omawiamy poniżej.

Oczyszczanie cery suchej

Kosmetyki do oczyszczania cery suchej powinny być łagodne oraz posiadać właściwości pielęgnacyjnie. Już na etapie oczyszczania skóry warto zadbać o działanie nawilżające oraz natłuszczające skórę. Podobnie jest z kosmetykami do demakijażu o których czasami zapominamy, również one powinny wpływać pozytywnie na skórę suchą. Dobrym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po olejek do demakijażu. Zawarte w nim oleje będą wspierały warstwę hydro-lipidową naskórka, nawilża oraz skutecznie usuwały makijaż w delikatny sposób. Pozostałości makijażu warto usunąć delikatnym kosmetykiem do mycia twarzy na bazie wody. Zastosowane detergenty powinny być delikatne i nie podrażniać. Pożądane jest  aby taki produkt miał również składniki nawilżające.

Nasze rekomendacje kosmetyków do oczyszczania cery suchej to olejek do demakijażu marki Ruhaku oraz pianka do mycia twarzy Ambling. W przypadku olejku zastosowano cztery różne oleje, które doskonale rozpuszczają makijaż oraz zadbają o nawilżenie skóry. Pianka Abling jest kosmetykiem o bardzo delikatnych i łagodnych ale skutecznych składnikach myjących co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry.

Olejek do mycia twarzy i demakijażu – Reset Cleansing Oil Ruhaku

 

Pianka do mycia twarzy – Ambling Plant Probiotics Flawless Cleansing Foam

Tonizacja skóry suchej

Podstawowym zdaniem tonera lub toniku jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH po etapie oczyszczania. Kosmetyk przygotuje również skórę na dalsze etapy pielęgnacji dzięki czemu składniki aktywne z serum lub kremu będą lepiej się wchłaniały. Jeśli chodzi o toner do cery suchej powinien mieć bogaty w łagodne dla skóry składniki nawilżające. Nasza propozycja to toner matki Hayejin. Jest to kosmetyk delikatny, który ma postać emulsji oraz tonera. Kosmetyk zadba o odpowiednią równowagę między natłuszczenia oraz nawilżenia skóry.

Olejkowy Toner do twarzy – Hayejin RiceFila™

 

Serum do skóry suchej

Serum do twarzy to kosmetyk o wysokiej zawartości składników aktywnych. W przypadku cery suchej podstawowym zadaniem jest intensywne nawilżenie skóry. Warto skupić się na produktach, które w swojej nazwie mają już wskazane działanie i są bogate w składniki nawilżające. Nasza propozycja to serum japońskiej marki Iren Shizen. Kosmetyk zawiera aż 12 składników o działaniu nawilżającym w tym naturalne czynniki nawilżające.

Serum nawilżające do twarzy – Quench-up Hydrating Serum Iren Shizen

 

Krem do skóry suchej

Dobry krem do cery suchej będzie działał kompleksowo. Podstawową funkcją takiego kremu będzie nawilżenie skóry jednak powinien on mieć w sobie składniki odżywcze oraz tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, która zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci. Nasza rekomendacja to krem wodny Ginger 6 oraz krem peptydowy tej samej marki. Kremy bogate są w różne formy kwasy hialuronowego oraz peptydy.  Można stosować je jeden po drugim aby wzmocnić efekt najpierw krem wodny a potem peptydowy.

Aktywny krem wodny do twarzy – Ginger 6 Active Water Cream

Energetyzujący peptydowy krem do twarzy – Ginger 6 Energizing PEPTI cream

Krem z filtrem

W przypadku każdego rodzaju cery niezbędnym elementem jest ochrona przeciwsłoneczna. Bez odpowiedniej ochrony narażamy swoją skórę na uszkodzenie oraz przyspieszamy procesy starzenia się skóry. Odpowiednia ochrona pozwoli na zachowanie jej zdrowego wyglądu na dłużej. W przypadku skóry suchej jest to must have.

Zadbaj o całe ciało

Skóra sucha często dotyczy często całego ciała warto o tym pamiętać i zadbać o odpowiednie nawilżenie. W szczególności po kąpieli lub prysznicu. Twarda woda może dodatkowo wypuszczać skórę. Polecamy sięgnąć po nawilżający olejek do Ciała.

Olejek do ciała z otrębów ryżowych HAYEJIN

Pielęgnacja cery suchej wymaga konsekwencji oraz prewencji swoich działań. Mamy nadzieję, że przedstawione w tekście zasady pielęgnacji skóry suchej pomogą wypracować swój rytuał pielęgnacji oraz zachować zdrowy wygląd skóry na dłużej.