Wiele kobiet to zna… Nieestetyczne, czerwone plamy na skórze i towarzyszące im uczucie pieczenia lub podrażnienia. Zaczerwienienia to dość popularny problem skórny, który może powodować silny dyskomfort. Jakie są jego przyczyny? Jak zminimalizować ryzyko jego powstania? Po jakie kosmetyki warto sięgać przy cerze nadmiernie reaktywnej lub skłonnej do podrażnień? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Czym jest zaczerwienienie skórne?
Zaczerwienienie to rodzaj kłopotów skórnych o różnym podłożu. Z problemem czerwonych plam na twarzy często borykają się posiadaczki cery suchej, naczynkowej lub wrażliwej, która charakteryzuje się nadmierną reaktywnością. Zaczerwienienia mogą pojawić się w wyniku podrażnień skóry, np. po kontakcie z kosmetykami bogatymi w konserwanty czy substancje zapachowe. Na ich powstawanie podatna jest także skóra z osłabionymi lub zbyt płytko umiejscowionymi naczyniami krwionośnymi.
Zaczerwienie skórne – przyczyny
Na pojawienie się lub nasilenie zaczerwienień skórnych mogą wpływać:
- czynniki wewnętrzne – w tym stres i silne emocje, zmiany zachodzące w organizmie (np. wahania hormonalne), alergie skórne, choroby skóry, niedobór witamin;
- czynniki zewnętrzne – takie jak: silne wahania temperatur, nieprawidłowa pielęgnacja cery (w tym stosowanie kosmetyków drażniących), zanieczyszczenia środowiskowe, ekspozycja na promieniowanie UV, nieprawidłowa dieta (nadmierne spożywanie ostrych potraw, kawy lub alkoholu);
- indywidualne predyspozycje skóry – nasilona aktywność substancji naczyniowatych, osłabienie lub płytkie położenie naczyń krwionośnych w skórze.
Zaczerwienienie skórne – jak z nim walczyć
Choć zaczerwienienia skóry mogą mieć różne podłoża, istnieje kilku wskazówek, do których warto się stosować, aby uchronić się przed ich nasileniem. Jeśli borykasz się z tym problemem skórnym, pamiętaj, aby:
- unikać potraw i produktów, które zwiększają przepływ krwi, m.in. używek (takich jak alkohol czy kofeina) oraz ostrych przypraw;
- chronić skórę przed zbyt intensywnymi wahaniami temperatury związanymi z nagłymi zmianami otoczenia;
- stosować krem z filtrem UV;
- unikać zabiegów kosmetycznych o silnej ingerencji w skórę (mocne peelingi jak mikrodermabrazja, zabiegi z użyciem kwasów);
- zminimalizować kontakt skóry z wodą (np. unikając długich kąpieli i prysznicy, a także unikając oczyszczania twarzy wodą)
W przypadku silnych, dokuczliwych objawów warto udać się do dermatologa. Na podstawie wywiadu lekarz określi przyczynę zaczerwienienia i dopasuje odpowiednią kurację.
Kosmetyki do zaczerwienionej skóry
W walce z zaczerwienieniem skóry pomoże również stosowanie odpowiednich kosmetyków. Te prawidłowo dobrane wzmocnią naczynia krwionośne, a w efekcie skutecznie zredukują lub zminimalizują ten nieprzyjemny problem skórny. Sięgaj po naturalne, łagodne dla skóry produkty o delikatnym składzie przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej lub naczyniowej. Unikaj preparatów z barwnikami, substancjami zapachowymi i konserwantami, które dodatkowo podrażniają skórę. W codziennej pielęgnacji stosuj kosmetyki bogate w naturalne składniki aktywne o silnym działaniu łagodzącym, nawilżającym i kojącym. Dzięki regularnej aplikacji ukoisz i wyciszysz podatną na podrażnienia skórę.
Wyselekcjonowane kosmetyki do pielęgnacji skóry skłonnej do zaczerwienienia znajdziesz tutaj.