Jedno z najszczęśliwszych miejsc na ziemi
Vanuatu to państwo w Oceanii, które położone jest na kilkudziesięciu wyspach z których zamieszkałych jest około 75% z nich. Występuje tam charakterystyczny równikowy wilgotny klimat zapewniający odpowiednie warunki do wzrostu gęstej, bujnej roślinności oraz lasów. Dzięki temu fauna Vanuatu tworzy swoisty mikroklimat. Mieszkańcy wysp są radośni, gościnni, pogodni niezależnie od pogody, rodzaju wykonywanej pracy, majątku czy religii – to ludzie stale uśmiechnięci. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn dla której Vanuatu uznawane jest za czwarte najszczęśliwsze miejsce na świecie. Pomimo tego na szczęście nie przeżywa jeszcze najazdu turystów. Na wyspie znajdziemy również doskonałej jakości składniki do produkcji kosmetyków np. Olej Tamanu.
Święte drzewo
Czyste powietrze bez smogu, krystaliczna woda oraz nieskażona natura skąpana w promieniach gorącego słońca. W takich warunkach na Vanuatu rośnie święte drzewo czyli drzewo Tamanu. Bez wątpienia ze względu na właściwości, które w sobie kryje Polinezyjczycy uznawali je za dar od bogów. Jednym z cennych elementów drzewa są niewielkiego rozmiaru orzechy. Tłoczy się z nich olej tamanu, który stosowany jest w pielęgnacji skóry ze względu na swoje wszechstronne i skuteczne działanie.
Do pozyskania oleju potrzebna jest ciężka praca oraz dużo czasu. Pierwszym etapem są zbiory orzechów które odbywają się tylko dwa razy do roku. Po okresie zbiorów zebrane orzechy suszone są na słońcu przez 6 do 8 tygodni. Po tym czasie zostają poddane procesowi tłoczenia na zimno. W celu uzyskania 1kg oleju należy zużyć około 20 kg owoców tamanu. Roczne plony z jednego drzewa szacuje się na 20-100 kg owoców. Te i inne elementy sprawiają, że gotowy olej tamanu jest surowcem stosunkowo drogim.
Krótka historia oleju Tamanu, właściwości, działanie oraz zastosowanie
Nazwa pod jaką występuje olej tamanu to Calophyllum Inophyllum. Pierwszy człon nazwy Calophyllum pochodzi od greckich słów o znaczeniu „piękny liść”. Drugi element nazwy Inophyllum odnosi się do użyłkowania liści tworzącego proste linie. Mieszkańcy Oceanii od wieków znają lecznicze właściwości oleju tamanu jednak oficjalnie pierwsze wzmianki o zastosowaniu oleju w medycynie datowane są na okolice roku 1930. Wtedy to misjonarka siostra Marie-Suzanne zastosowała olejek w leczeniu trądu, kilka lat później odkryła właściwości przeciwbólowe oraz uspokajające oleju. Wieści o tych odkryciach dotarły do francuskich naukowców, którzy przeprowadzili szereg badań pokazujących szerokie możliwości zastosowania oleju Tamanu. Od tego czasu opublikowano wiele prac naukowych oraz wyników badań na temat właściwości oleju tamanu i jego składników, między innymi są to:
- Kwas linolowy minimalizuje występowanie zaskórników oraz trądziku, odblokowuje pory, pozytywnie wpływa na prace gruczołów łojowych
- Kwas oleinowy sprzyja absorpcji składników aktywnych oraz ich przenikaniu w głąb skóry co pozytywnie wpływa na skuteczność ich działania, odżywienie i regenerację skóry
- Sc Glukan zawarty w oleju zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem UV (SPF około 20)
- Olej redukuje rozstępy i blizny
- Działanie uelastyczniające na skórę
- Właściwości nawilżające
- Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz kojące
Wszechstronne działanie oleju tamanu sprawia że jest to środek polecany w wielu problemach między innymi jako:
- środek działający leczniczo na łuszczycę, egzemę oraz podobne zmiany skórne,
- preparat na blizny, poparzenia, pęknięcia skóry, zmarszczki
- jako naturalny kosmetyk do zapobiegania zmianom trądzikowym, nawilżający, łagodzący, regenerujący oraz odżywiający skórę, redukujący zaskórniki oraz pokrewne zmiany skórne, poprawiający koloryt skóry
- preparat zwiększający mikrokrążenie polecany do cery naczynkowej
- środek zapobiegający rozstępom skóry
Olej Tamanu w kosmetykach
Olej tamanu można spotkać w czystej formie lub w połączeniu z innymi olejkami. Kosmetyki z tym składnikiem będą miały charakterystyczny dla tego oleju zapach. Doskonale sprawdzą się w przypadku skóry potrzebującej regeneracji oraz ukojenia i wygładzenia.