Jak radzić sobie ze stresem

Stres to nieodłączny element naszego życia. Rzadko jednak zadajemy sobie pytanie: jak radzić sobie ze stresem?. Życie, szczególnie w dużym mieście wiąże się z narażeniem na sytuacje, które generują stres lub niepokój. Wyśrubowane terminy w pracy, brak porozumienia z najbliższymi, znajomymi lub rodziną, niekulturalni kierowcy, ciągły pośpiech. Gonimy, za lepszym samochodem, lepszą szkołą dla dzieci, lepszymi wakacjami, lepszym życiem. Niewystarczająca ilość snu, nadmiar kawy, alkohol, jedzenie w pośpiechu czasami słabej jakości oraz otoczenie, które ciągle gdzieś biegnie i się spieszy, potęgują nasze zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Przekłada się to na duże straty w naszym organizmie oraz powoduje psychiczne zmęczenie.

Na szczęście nasza świadomość w tym zakresie stale wzrasta, a sprawianie sobie małych oraz dużych przyjemności przychodzi nam coraz łatwiej bez wyrzutów sumienia. Jedną z takich przyjemności może być domowe spa. Przyjemna relaksująca muzyka, świece, oraz zapach, które pomagają odpocząć ciału oraz umysłowi. Innym sposobem mogą być ćwiczenia, które z powodzeniem można wykonywać bez wychodzenia z domu. W tym przypadku ważna jest również rutyna. Nawet 10 minut codziennych ćwiczeń może przynieść znaczące rezultaty, uwolnić nas od negatywnych myśli i poprawić samopoczucie. Recepty na to jak radzić sobie ze stresem musimy szukać sami biorąc pod uwagę nasze preferencje, styl życia oraz charakter. Nie ma uniwersalnej recepty, każdy z nas jest inny, ma inny temperament oraz zwyczajnie lubi inne rzeczy. Ważne jest aby pozostać w zgodzie z własną osobą. W przeciwnym razie efektem może być niezadowolenie z siebie i swoich działań. Poniżej przedstawiamy kilka naszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Najpierw jednak odpowiedzmy sobie na jedno podstawowe pytanie.

 

Czym jest stres?

 

Nie chcemy sięgać po naukowe definicje czym jest stres. Na pewno każdy z nas odczuwał pewnego rodzaju niepokój, rozdrażnienie i niepewność w pewnych sytuacjach. Można powiedzieć, że stres jest reakcją organizmu na sytuacje, których rezultatów nie jesteśmy pewni. Na przykład staraliśmy się o pracę, nie poszło nam dobrze, a nie mamy już prawie oszczędności. Mamy odebrać dzieci z przedszkola za 10 minut, a stoimy w korku na minimum pół godziny czekania. Naturalnie nasz organizm reaguje blokując pewne procesy i wydzielając hormony. Stres jest więc reakcją naszego ciała oraz umysłu. Trudno wpłynąć na wydzielanie hormonów, jednak mamy wpływ na nasze myśli, które mogą podnosić lub wygaszać hormonalną reakcję organizmu. Pierwszą rzeczą jaką warto zrobić odczuwając niepokój jest zamknięcie oczu i wzięcie kilku głębokich wdechów. To proste ćwiczenie pozwala na dotlenienie naszego organizmu i od razu przynosi pozytywny efekt. Drugą rzeczą jaką warto zrobić jest dystans i spojrzenie z szerszej perspektywy na sytuację, z pozytywnym nastawieniem.

 

Jak radzić sobie ze stresem?

 

Sport i ćwiczenia:

Tego, że należy ćwiczyć i uprawiać sport nie trzeba nikomu udowadniać. Nie chodzi o to, aby biegać maratony ale regularnie zażywać ruchu po kilka razy w tygodniu. Mamy tutaj pełną dowolność, każdy ruch jest pozytywny, mogą to być spacery, nordic walking, taniec lub przysiady czy skłony wykonywane w domu. To bardzo silna broń w walce ze stresem, przynosi korzyści zarówno krótko jak i długoterminowe. A oto niektóre z nich:

– redukuje wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu zwiększając wydzielanie endorfin czyli hormonów „szczęścia”, co przekłada się na lepszy nastrój

– pomaga kontrolować wagę i przyspiesza przemianę materii

– podnosi odporność organizmu

– poprawia pamięć oraz koncentrację

– redukuje możliwość wystąpienia chorób układu krążenia

Bardzo ważna jest regularność wykonywanych ćwiczeń. To ona przekłada się na efekt długoterminowy. Regularne ćwiczenia podnoszą naszą pewność siebie, samoocenę oraz dyscyplinę. Wszystko to przekłada się na lepszą kontrolę naszych emocji oraz spokojną reakcję na sytuacje, które spotykają nas każdego dnia.

 

Medytacja

Medytacja w najprostszych słowach to ćwiczenie naszego umysłu. Wielu ludzi kojarzy medytację z konkretną praktyką religijną, ale jest to mit. Medytacja jest elementem, który występuje w wielu wierzeniach, ale i bez nich można się jej poddawać. Pierwotny cel medytacji to „oświecenie”. Warto więc do medytacji podejść z pewnym dystansem. Obecnie bardzo mało czasu poświęcamy na pracę nad sobą i spojrzenie na swój umysł i ciało, warto więc zacząć od tego elementu. Chodzi tutaj o to, aby w spokoju i zgodzie z samym sobą spojrzeć na swoje emocje, uczucia, myśli i sygnały z ciała bez wypierania i oceniania ich lecz z akceptacją. Celem medytacji według profesora Jona Kabat-Zinn nie jest to aby „gdzieś dotrzeć lub poczuć coś szczególnego. Chodzi raczej o to, by pozwolić sobie być tam, gdzie się jest, by zaznajomić się lepiej z własnym odczuwaniem kolejnych chwil.” Medytacja w dużej mierze skupia się na obserwowaniu własnego oddechu. Może to wydawać się bez znaczenia, jednak oddech jest bardzo ważnym elementem medytacji i każdą sesję medytacji warto zacząć od wewnętrznego obserwowania oddechu przez kilka minut starając się oddalić wszystkie myśli. Co będzie dalej zależy tylko i wyłącznie od Was. Medytacja to zagłębienie się myślach, rozważanie wiec to gdzie myśli zostaną skierowane zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb. Należy pamiętać, że w medytacji chodzi o akceptację stanu rzeczy takim jaki jest oraz nieocenianie samych siebie. Jak wspomniano na wcześniej medytacja to ćwiczenie i może się zdarzyć, że na początku nie przyniesie ona oczekiwanej ulgi oraz relaksu. Warto jednak kontynuować tą praktykę, ponieważ z czasem przełoży się ona na lepsze zrozumienie siebie.

 

Aromaterapia

W starożytnych cywilizacjach olejki eteryczny były uznawane za dobro luksusowe i były używane jako środek płatniczy. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych znajdziemy praktycznie w każdej cywilizacji od Mezopotamii, Indyjskiej Ajurwedy, starożytnych Chinach, Egipcie, Grecji oraz Imperium Rzymskim. W dzisiejszych czasach aromaterapia jest uważana za rodzaj medycyny alternatywnej. Termin aromaterapia pojawił się w druku po raz pierwszy w książce francuskiego perfumiarza oraz biochemika René-Maurice Gattefossé, w której wspomniane zostało stosowanie olejków eterycznych do celów leczniczych. Dzisiaj wiemy, że odpowiednie zastosowanie olejów eterycznych ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, redukuje stres oraz uczucie niepokoju. Wiele z olejków eterycznych znalazło zastosowanie w gabinetach masażu oraz SPA. Na zachodzie powstały również kliniki aromo-terapeutyczne. Wiele olejków eterycznych posiada szereg właściwości takich jak działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie czy odkażające. Może to być doskonały pomysł na relaks po ciężkim dniu np. w połączeniu z medytacją. Idealnie do tych celów pasują aromaterapeutyczne maski w płachcie, znajdziecie je tutaj.

 

Balans życiowy

W życiu doświadczamy wielu sytuacji niektóre nas cieszą, niektóre smucą inne zachwycają lub zaskakują. Jak powiedział Forest Gump „życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz”. Warto jednak starać się kreować własne życie i jeśli doświadczamy przykrych sytuacji starajmy się stworzyć sobie te pozytywne. Mogą to być małe przyjemności w postaci prostych rzeczy takich jak przeczytanie książki, którą ciągle odkładamy na potem, obejrzenie filmu, zjedzenie ulubionej potrawy, rozmowa z przyjaciółmi lub wyjście na zakupy. Jeśli doświadczamy pomocy od innych starajmy się również tą pomoc przekazać dalej, pomagając innym pomagamy również sobie. Balans życiowy między ciałem, umysłem, życiem społecznym, rodzinnym i zawodowym może dawać nam pełnię szczęścia. Warto pamiętać, że żyjemy tylko raz i nie warto tracić czasu na stres i martwienie rzeczami na które wpływu nie mamy.