Dlaczego kosmetyki nie działają

Czy zdarzyło Ci się kupić kosmetyk, który okazał się nie być dla Ciebie? Witaj w klubie! Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Obserwujesz na swojej skórze pewien niepokojący problem. Nareszcie masz chwilę, żeby zająć się swoją cerą i chcesz zacząć działać. Wpisujesz w wyszukiwarkę swój problem i szukasz kosmetyku, który ma Ci wreszcie pomóc. Producent zapewnia, że po użyciu tego kremu na pewno zauważysz różnicę. Dość wysoka cena przekonuje Cię, że kosmetyk jest naprawdę dobrej jakości. Klikasz „kupuję” i przechodzisz do transakcji. Nie mija wiele dni, a już rozpakowujesz niewielki przedmiot. Zaczynasz stosować… a problem nie znika. Zastanawiasz się wtedy dlaczego kosmetyki nie działają?

Dlaczego tak się dzieje?

Niestety – jak to w życiu bywa – nie ma jednej odpowiedzi. I niekoniecznie jest tylko jedna przyczyna. Dlatego przejdziemy przez podstawowe powody, przez które kosmetyki nie działają.  Mam też dla Ciebie zdanie. Czytając każdy z podpunktów, zastanów się, czy właśnie ten nie dotyczy Ciebie.

 

  1. Brak podstawowej pielęgnacji

Weźmy przykład Roberta Lewandowskiego. Według wielu to jeden z najlepszych piłkarzy na świecie. Nie bez przyczyny Barcelona zapłaciła za niego 50 000 000 €. Jednak pewnie zdarzyło Ci się usłyszeć po meczu, że Lewandowski znowu nie strzelił gola. Złośliwi powiedzą, że „nie miał mu kto podać”. Inni, że to przez presję. Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku. Warto pamiętać, że piłka nożna jest przede wszystkim grą zespołową. Bez odpowiedniego przygotowania i współpracy zawodników – gola nie będzie. I nawet Lewandowski tego nie zmieni. I uwierz mi – z kosmetykami jest podobnie. Nawet najlepszy krem nie rozwinie skrzydeł, jeśli nie przygotujesz mu odpowiednich warunków. A te są bardzo proste. I co ważne – regularnie prowadzone – same mogą rozwiązać wiele Twoich problemów. Mowa oczywiście o 3 krokach podstawowej pielęgnacji, czyli: oczyszczaniu, nawilżaniu,  ochronie UV.  Oczyszczanie to podstawa. Źle oczyszczona skóra nie będzie przyjmowała w pełni składników aktywnych z nawet z najlepszego serum czy kremu co przełoży się na brak efektów.

 

  1. Brak regularności

Pomyśl o tym jak lubisz zaczynać dzień. Kawa? Ciepłe śniadanie? Medytacja i joga? Coś, co sprawia, że czujesz się lepiej. Ale zdarza się, że przez brak czasu, powracające przeziębienie u dziecka czy poranną wizytę u lekarza, musiałaś odpuścić ten poranny rytuał. A potem przez cały dzień odczuwasz, że czegoś Ci zabrakło. Nie ma co ukrywać. Uwielbiamy rutynę. I nasza skóra ma podobnie. Pomijanie codziennej pielęgnacji nie pozwoli Ci zobaczyć efektów.  A dopiero dzięki regularnemu stosowaniu nasza skóra może się zmienić. Nie raz jednak jest tak, że odrzucamy produkt zbyt szybko. Albo stosujemy go „gdy się nam przypomni”. Przy takim działaniu trudno oczekiwać zdumiewających efektów.

 

  1. Dobieranie kosmetyków na chybił trafił

 

Nie oszukujmy się, promocja na Black Friday czy podpowiedzi koleżanki nie są odpowiednią motywacją do zakupów. Natomiast prawdziwym gamechangerem będzie dobranie kosmetyków, które będą pasować Tobie. Można powiedzieć, że budowa skóry jest taka sama jednak każdy z nas ma inny styl życia, inną gospodarkę hormonalną, inne geny. Wszystko to wpływa na potrzeby Twojej skóry. Zanim sięgniemy po nowy produkt, warto zastanowić się, nad jakim problemem skórnym chcemy popracować. W takim świadomym przyjrzeniu się skórze może pomóc konsultacja z kosmetologiem, którą możesz odebrać za darmo, zapisując się na naszej stronie: zapisz się tutaj. Podczas takiej rozmowy przedyskutujecie niepokojące Cię problemy. Wspólnie zastanowicie nad rozwiązaniami. A może okaże się, że niektóre sprawy wcale nie są problematyczne, a jedynie wymagają lekkiej korekty.

 

  1. Mniej znaczy więcej

Stosowanie zbyt wielu produktów jednocześnie może sprawić, że żaden z nich nie zadziała tak, jak powinien. Wybrane składniki kosmetyków osłabiają wzajemnie swoje działanie. W dodatku w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej możesz nie mieć pojęcia, co spowodowało taką rekcję. Dlatego tak ważne jest, aby nowe produkty wprowadzać do swojej pielęgnacji stopniowo. Stawiając na podstawy.  Warto również wprowadzić do swojej pielęgnacji zasadę działania u podstawy. Warto zatem zadbać o zdrowie swojej skóry niż kierować się rozwiązaniem chwilowym problemu.

 

  1. Składniki o niskiej skuteczności

Nie wszystkie produkty działają tak samo. Skuteczność danego składnika zależy od jego stężenia, pochodzenia oraz tego z jakimi składnikami występuje. Są oczywiście kosmetyki, które zawierają mała ilość efektywnych składników lub działać zbyt agresywnie na naszą skórę. Dlatego w 4 Seasons Beauty staramy się podpowiadać jak czytać składy kosmetyków. Na jakie składniki uważać? Jakich unikać? Oraz o tym, jakie działanie mają poszczególne komponenty. Dlatego dokładnie opisujemy nasze produkty oraz staramy się podpowiadać, jakie kosmetyki mogą pomóc przy konkretnych problemach skórnych.

Powyższe punkty stanowią podstawową odpowiedź na pytanie dlaczego kosmetyki nie działają. Istnieją również bardziej skomplikowane sytuacje braku skuteczności kosmetyków. Mogą one wynikać z uwarunkowania genetycznego,  występowania różnego rodzaju dermatoz. W takich przypadkach kluczowa jest odpowiednia konsultacja kosmetologa lub dermatologa.