Czym są peptydy?
To łańcuchy białkowe, występujące naturalnie w przyrodzie. Nowoczesne technologie umożliwiły ich syntetycznie wytwarzane i stosowane są jako składniki aktywne w kosmetykach.
Z upływem lat, mniej więcej od 35 roku życia, osłabia się produkcja kolagenu i elastyny- stąd cerę dojrzałą określamy mniej więcej od tej cezury. Można przyjąć, że dojrzałość emocjonalną osiągamy także w okolicach trzydziestki i stajemy się bardziej świadome siebie, swoich potrzeb, jednocześnie akceptując się bardziej niż we wcześniejszej młodości, nie traktujmy tego zatem zbyt osobiście!
Peptydy pełnią rolę „przypominacza” skórze, aby wytwarzała więcej kolagenu i elastyny, który odpowiada za utrzymywanie jędrności, a tym samym opóźnia procesy starzenia w postaci zmarszczek mimicznych i opadania owalu twarzy. Peptydy nie podrażniają skóry i stanowią dobrą alternatywę dla cery wrażliwej.
Właściwości peptydów:
- redukują zmarszczki mimiczne
- poprawiają zdolności regeneracyjne skóry
- zwiększają produkcję kolagenu
- zwiększają produkcję kwasu hialuronowego
- przyczyniają się do podniesienia owalu
Jakie kosmetyki z peptydami wybierać?
Zawsze warto zwracać uwagę na skład produktu. Lista składników podawana jest w kolejności malejącej. Bywa, że produkty kosmetyczne opatrzone są opisem sugerującym, że krem zawiera pożądany składnik jako jeden z głównych, ale wymieniony jest na samym końcu długiej listy lub jego stężenie jest marginalne.
Jak stosować peptydy?
Peptydy są bezpieczne do aplikacji zarówno rano, jak i wieczorem, jednak nie powinno stosować się ich jednocześnie z kwasami złuszczającymi. Regularne stosowanie przez okres nie krótszy niż 4 tygodnie przyniesie widoczne efekty, natomiast do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów należy odczekać nawet do kilku miesięcy.
Peptydy miedziowe
Miedź występuje naturalnie w skórze, ale jej ilość znacznie spada wraz z wiekiem. We wczesnym dzieciństwie rany goją się błyskawicznie, ale wszelkie otarcia i oparzenia dużo trudniej w wieku dojrzałym.
Właściwości peptydów miedziowych:
- przeciwzapalne
- przyspieszają gojenie ran
- redukują przebarwienia
- zmniejszają ilość wolnych rodników
- stymuluje formowanie się drobnych naczyń krwionośnych
- stanowią doskonałe uzupełnienie kuracji złuszczających
Jak wybierać peptydy miedziowe?
W składzie poszukaj nazwy CopperTripeptide-1 lub CopperLysinate/Polinate, a jego zawartość powinna być nie niższa niż 1%. Odpowiednie stężenie miedzi będzie zabarwiało produkt na niebiesko. Są bezpieczne do stosowania rano, jak i wieczorem, a ich skuteczność wzrasta z regularnym stosowaniem w przeciągu kilku miesięcy. Przedwczesne stosowanie peptydów miedziowych jest bezcelowe, ponieważ młoda skóra przed 35 rokiem życia produkuje ich wystarczającą ilość.Dla prawidłowego wchłaniania wszystkich składników aktywnych należy pamiętać o regularnym złuszczaniu- kwasami, peelingiem enzymatycznym, oczyszczaniem wodorowym czy mikrodermabrazją. Metoda zawsze powinna być dopasowana do właściwości skóry, jej aktualnego stanu oraz pory roku. Złuszczając zrogowaciały naskórek umożliwiamy dogłębniejsze przenikanie preparatu.
Źródło: Skóra, azjatycka pielęgnacja po polsku, Barbara Kwiatkowska, wyd. Pascal, 2017
Dorota Jędrzejewska
Technik usług kosmetycznych, certyfikowana terapeutka manualna